Joi 21 aprilie şi vineri 22 aprilie, studenții finlandezi Esa Leikkari și Hanna Emilia Nybom au participat la lecţii practice, susţinute de prof. Maria Dumitrică şi  prof. Iulian Nica, alături de elevii anului II, calificarea Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie şi Recuperare.

Maria Dumitrică a prezentat tema „Manevre de masaj clasic”. Esa Leikkari și Hanna Emilia Nybom au participat cu interes şi entuziasm la demonstraţiile practice, exersând, sub îndrumarea profesoarei, principalele manevre de masaj: netezirea, fricţiunea, frământatul, tapotamentul, vibraţiile.

Iulian Nica a prezentat tema „Mersul – evaluare şi corectare”. Studenţii îndrumaţi de domnul profesor au evaluat forţa musculară, au identificat suportul gravitaţional al mersului (cap, trunchi, membre superioare şi inferioare) şi au apreciat  distanţa si unghiul dintre talpă şi axa de mers, lungimea pasului, pentru efectuarea unui mers corect. Pentru consolidarea cunoștinţelor, domnul profesor a făcut recomandări care vizează „şcoala mersului” şi a integrat câteva jocuri de rol pacient – terapeut.

Elevii de la calificarea balneofiziokinetoterapie și recuperare – Ionuț Laurenţiu Dan – II A, Sorina Ladd – I C, Gelu Costache – II B, Casiana Filip – II A, Alexandru Sas – II A – au avut un rol deosebit atât în traducerea expunerilor, cât şi în efectuarea demonstraţiilor practice pentru studenţii finlandezi.

{gallery}stories/2016/26042016demonstratiipractice{/gallery}

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 173

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes