From: „Alexandru Mincu” alexandru.mincu@scoalacdavila.ro
To: „Maria” maria@yahoo.com

Date: Mon, 10 May 2011 13:55:20 +0200
Subject: Re: Inscriere la Scoala Sanitara Postliceala Carol Davila

Draga  Maria,


Ne bucuram ca ne-ai scris si ca esti interesata sa te pregatesti intr-una din cele mai nobile si mai frumoase profesii!
Banuiesc ca ai vizitat deja pagina scolii unde ai aflat despre programele oferite de scoala noastra.

Acest an scolar este al 20-lea de existenta neintrerupta si de succese pentru Scoala! Te invitam sa faci parte din acesta generatie!

Avem organizate clase care au orar numai dimineata (08:00 – 15:00) si clase cu orar numai dupa-amiaza (15:00 – 21:00) si care sunt frecventate in special de elevi – destui de multi la numar – care si lucreaza.


Dar pentru ca esti in fata unei decizii care iti va influenta in foarte mare masura atat cariera cat si viata de aproape zi cu zi pentru urmatorii trei ani, te sfatuiesc sa fii interesata nu numai de cuantumul taxei ci mai ales de calitatea si seriozitatea procesului de invatamant care are ca scop pregatirea ta pentru a deveni un luptator pentru Sanatatea Omului.

Ingredientele esentiale sunt: calitatea dascalilor, cine imi vor fi colegii alaturi de care voi trage tare trei ani de zile, cum arata scoala si laboratoarele, la ce spitale , clinici particulare sau farmacii imi voi desfasura stagiile de practica, am sansa sa obtin bursa de merit sau mi se va acorda bursa sociala daca am nevoie, ce este inclus in taxa de scolarizare (uniforma si geanta pentru practica?, abonament pe un an de zile la revista Educatie pentru Sanatate-si la care pot sa contribui si eu cu articole sau chiar in colectivul redactional?), avem acces la un program de schimburi de experienta cu cele mai bune scoli si spitale din Europa?, ce sanse de angajare am la terminarea scolii?, in tara?, dar in strainatate?, in ce conditii? care sunt avantajele si care sunt dezavantajele?, scoala ma ajuta in gasirea unui job?, cat de devreme pe parcursul celor 3 ani incepe acest proces?, exista cursuri facultative care sa ma ajute sa completez pregatirea de baza? cursuri de limbi straine pentru asistenti medicali?, cursuri de informatica si Comunicare pentru asistenti medicali?, cabinet de consiliere psiho-pedagogica unde pot primi ajutor in a invata mai bine si mai usor sau chiar sa ma integrez mai usor in viata tumultoasa de zi cu zi si sa fac fata mai usor problemelor?, cabinet medical?, bibioteca unde pot gasi nu numai manuale romanesti si straine dar si publicatii lunare sau trimstriale din toata lumea pe hartie sau online, parteneriate cu scoli din Europa?, laboratoare de informatica si limbi strine?, sali de demonstratii, ce se intampla daca lipsesc, ce se intampla daca pic vre-un examen?, sunt in competitie cu colegii?, exista activitate de cercetare si comunicare stiintifica?, care este participarea elevilor la evenimente nationale si internationale din sfera profesiei si cultural?, cum este viata de elev la Scoala Sanitara Postliceala Carol Davila?, cum e viata de asistent medical?, ramanem in contact cu scoala si dupa absolvire in cadrul unui Club al Absolventului care ne tine in legatura cu fostii colegi cu reusitele lor profesionale si personale dar mai ales cu ultimele noutati in profesie?, se organizeaza petrecerea Bobocilor?, cum arata ceremonia de absolvire?, si poate ca mai sunt si alte cateva intrebari dar sa le acoperim deocamdata pe cele propuse.


O profesie nobila dar grea are nevoie de cadre pregatite in scoli puternice si competitive international iar acestea au nevoie si de candidati valorosi si care stiu ce vor!


Sugestia mea este sa suni la secretariatul scolii 021 610 70 68 si sa programezi o vizita la scoala. Aici va puteti intalni cu cadre didactice si elevi, sa le adresezi intrebari, sa vizitezi intreg campusul si sa vezi cu ochii tai dotarile. Poti, cu acordul dirigintilor, sa si intri la un curs pentru o ora sau doua. Cu siguranta vei dori sa vorbesti cu secretariatul despre detaliile inscrierii, completarea fisei de inscriere, plata taxei de inscriere la CEC Bank la orice sucursala – ti se va da contul si detaliile depunerii, vei primi (gratuit) si o culegere de teste care iti va permite sa te pregatesti pentru interviul de admitere pe 28 mai (daca ai terminat liceul anul trecut sau anterior) fie in sesiunea de dimineata fie la cea de dupa-amiaza sau te vei putea prezenta si la sesiunile de admitere din iulie sau septembrie dar aceasta in urma se organizeaza numai in limita locurilor ramase libere. Pe 9 septembrie 2011 organizam concurs pentru 15 burse integrale (locuri fara taxa)!


Bafta! cu prietenie,

Prof. Univ. Dr. Alexandru Ioan Mincu
Presedinte director General
Scoala Sanitara Postliceala Carol Davila
1 Piata Maracineanu Valter, cpt.
010155 Bucuresti
Romania

E-mail: alexandru.mincu@scoalacdavila.ro

Website: www.scoalacdavila.ro

––Original Message––
From: Maria< maria@yahoo.com >
To: admitere@scoalacdavila.ro
Date: Fri, 06 May 2011

Subject: Inscriere la Scoala Sanitara Postliceala Carol Davila

Buna ziua,

Numele meu este Maria si as dori sa urmez cursurile unei scoli postliceale sanitare. M-ar interesa in mod deosebit care sunt taxele postlicealei Carol Davila, si, de asemenea cum este orarul, daca imi pot permite si un job in timpul urmarii cursurilor acestei scoli.

Va multumesc.

Maria

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 192

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes