Elevii noștri vor beneficia și în anul școlar 2016-2017 de parteneriatul dintre Școala Postliceală Sanitară Carol Davila și firma Mediko Pflege-und Gesundheitszentren GmbH. Parteneriatul va continua și în acest an școlar cu o serie de facilități pentru elevii școlii, având ca obiectiv să ofere elevilor posibilitatea de a dobândi competențe de limba germană, cu certificat B2, prin oferirea de cursuri gratuite; stagii de instruire clinică gratuite în căminele de bătrâni și în spitalele din Germania; cursuri de perfecționare profesională în cadrul școlii, susținute de profesori și directori de îngrjiri din Germania; angajare în căminele de bătrâni și spitalele partenere Mediko.

Parteneriatul cu Mediko Pflege- und Gesundheitszentren GmbH a debutat în urmă cu doi ani printr-o serie de cursuri pentru îngrijirea vârstnicilor. Din anul 2015, Mediko a devenit partener al școlii în proiectul cu finanțare europeană Erasmus+ 2015-RO01-KA102-014460 ”Professional training for a Career in the European Healthcare System”, proiect care va continua și în acest an școlar.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 172

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes