Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” în parteneriat cu Universitatea Francisco de Vitoria Madrid (Spania) organizează un Curs MasterClass  – „Îngrijirea Pacientului cu Colostomă”, pentru un număr de 40 de elevi de anul II și III de studiu și profesorii de nursing, calificarea asistent medical generalist, care va urmări îngrijirea stomei, manipularea materialelor pe parcursul procedurii și complicațiile apărute la pacientul stomizat.

Scopul cursului are în vedere descoperirea complexității îngrijirii persoanelor stomizate, care necesită o pregătire specială și stabilirea necesității unui limbaj comun de îngrijire în context european.

 

Agenda evenimentului:

Marți, 04.04.2017

          Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” București, sediul: str. Viitorului, nr 161-163, sector 2, sala A1

          desfășurarea cursului

10.00 – 13.00 – 20 elevi din programul după-amiază

                       – profesori de nursing

14.00 – 17.00 – 20 elevi din programul dimineață

                        – profesori de nursing

Miercuri, 05.04.2017

          9.30 – Hospice „Casa speranței” – schimb de experiență pe tema cursului

          12.30 – Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” București,

sediul: str. Viitorului, nr 161-163, sector 2, sala A1 – întâlnire de lucru și feedback

 

Cursul va fi susținut de profesori de la Universitatea Francisco de Vitoria Madrid.

La finalul cursului, elevii și profesorii vor primi un certificat de absolvire.

 

IMPORTANT: Înscrierile pentru elevi se fac în perioada 29 – 31.03.2017, pe baza depunerii Fișei de înscriere, la  Catedra de Nursing și Științe, la prof. Violeta Zlota și prof. Mirela Avram.

 

Parteneriatul cu Universitatea Francisco de Vitoria Madrid (Spania) este o oportunitate de a cunoaște modalitățile de îngrijire a stomelor la nivel de învățământ sanitar universitar (în vederea observării similarităților și a unor eventuale diferențe). De asemenea, oferă ocazia observării și analizării metodelor de predare-învățare-evaluare în sistemul universitar și în contextul integrării în didactica europeană a curriculumului studiat în şcoala noastră.

FISAZDEZINSCRIERE.pdf

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 82

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes