Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” a organizat săptămâna trecută, în perioada 14-17 Octombrie 2015, Congresul Naţional de Medicină Militară şi Conferinţa: <<Zilele Spitalului Universitarde Urgenţă Militar Central “Dr. Carol Davila”>>.
 
Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a fost reprezentată la eveniment de doamna prof. Daniela Stoian, Director al şcolii noastre, şi prof. Gina Tulache, Responsabil al Catedrei de Nursing.
„Am avut onoarea de a fi invitaţi să participăm la acest prestigios eveniment, în baza colaborării pe care şcoala noastră o derulează de mai mulţi ani cu Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila”. Numele celui care a pus bazele medicinei moderne şi ale învăţământului medical în România, CAROL DAVILA, uneşte într-un lanţ al valorii umane instituţii reprezentative în domeniul sănătăţii şi a educaţiei pentru sănătate”, a spus doamna Director Daniela Stoian.
 
Suita de manifestări ştiinţifice, derulate sub înaltul patronaj al ministrului apărării naţionale, Mircea Duşa, şi al ministrului sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, au fost organizate de Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” şi de Direcţia Medicală a Ministerului Apărării Naţionale, în colaborare cu Universitatea de Medicină şi Farmacie “Carol Davila”, Universitatea „Titu Maiorescu” şi Asociaţia Medicilor şi Farmaciştilor Militari din România.
{gallery}stories/2015/congresnational{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 78

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes