MedLife, partener al școlii noastre, organizează cea de-a VI-a ediție a Conferinței Naționale MedLife, cu participare internațională. Anul acesta este abordată o temă de actualitate: Medicina și Antropologia în context pandemic – Strategii adaptative și implicații medico-aeronautice.

„Ne face plăcere să anunțăm startul înscrierilor la cea de-a VI-a ediție a Conferinței Naționale MedLife, eveniment desfășurat în perioada 16 – 20 noiembrie 2020, exclusiv online.

În ediția de anul acesta abordăm un subiect de actualitate – „Medicina și antropologia în context pandemic. Cum ne adaptăm? Obiective și strategii”. Vom discuta, alături de personalități de renume internațional, medici și antropologi, despre obstacolele aduse de criza sanitară, dar mai ales despre soluțiile pe care le putem aplica pentru a ne adapta în această perioadă fără precedent.

Printre invitații de onoare ai evenimentului se numără: Ass. Prof. dr. Syra Madad – lider recunoscut în domeniul sănătății publice (US);  Dr. Vincenzo Di Nicola – Universitatea din Montréal, Departamentul de Psihiatrie (Canada); Dr. Tamara Giles-Vernick – antropolog medical, Institutul Pasteur-Paris (Franța); Dr. Dr. Lilla Hárdi – medic psihiatru (Ungaria); Prof. Răzvan Cherecheș – profesor de sănătate publică la Universitatea Babeș-Bolyai; Dr. Valentin Veron Toma – cercetător științific Institutul de Antropologie „Francisc I. Rainer” și alții.

IMPORTANT: Pentru înregistrare accesați https://conferintamedlife.ro/.  

Termenul limită este 15 noiembrie 2020 (ora 23:59); după această dată nu se mai pot face înregistrări.

Urmărirea transmisiunilor live se va putea face doar în urma înregistrării, pe baza unui cod unic pe care îl veți primi pe e-mail.” – ne-a precizat Adina Ștefănescu, Manager Recrutare MedLife

 

 

Prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 196

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes