Desi momentul nu a fost marcat, ca de obicei, cu o sesiune de comunicari in Scoala Carol Davila conform traditiei, Conducerea a stabilit o alta prioritate si anume participarea la Conferinta de Cercetare in Nursing organizata de Scoala Postliceala Sanitara “Victor Babes” din Cluj-Napoca si Scoala Tehnica Postliceala “Henri Coanda” sub egida MECT si a Inspectoratului Judetean Cluj.

Deschiderea lucrarilor a fost facuta de prof. Anca Podoleanu, director al Scolii Postliceale Sanitare ”Victor Babes” din Cluj Napoca. Comunicarile au fost facute in cadrul a cinci sectiuni. Scoala noastra a fost reprezentata cu doua lucrari la sectiunile: Scopul nursingului pentru sanatatea comunitatii la care un grup de elevi, anul III, AMG si un cadru didactic coordonator, au pregatit si sustinut lucrarea cu tema “Informati si constientizati inainte de nastere” (Prof. Olaru Eugenia; elevele: Aflorei Doina, Filip Ana Maria, Toader Pusa).

A doua lucrare a fost sustinuta in cadrul sectiunii, Experiente si bune practici in educatia medicala”, cu tema “Modificarea stilului de viata – obicetiv important in Educatie pentru Sanatate”, autor Prof. Cringanu Mirela.

Mesajul dorit a fi transmis a fost dorinta ca toate institutiile de invatamant sanitar sa pregateasca fiecare generatie, fiecare absolvent cu abilitati care sa le permita sa-si asume responsabilitati specifice profesiei si competente de actualitate.

Prof. Olaru Eugenia

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 256

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes