DSC01946Astazi, 26.04.2012, la Brighton au demarat lucrarile celei de-a 20-a Conferinte Anuale a Modulului European de Nursing (ENM), organizata in Campusul Falmer al Universitatii din Brighton.  In urma cu 20 de ani, la Sussex cateva scoli de nursing din Europa puneau bazele Modulului European de Nursing, ajuns in prezent la 26 de membri.  
La inaugurarea conferintei, a fost prezenta si Lady Mayor Anne Mead Ows, primar al orasului Brighton, care a transmis participantilor urmatorul mesaj: „Va multumesc pentru profesionalismul dumneavoastra, pentru faptul ca impartasiti experiente in domeniul nursingului, si fie ca la cea de- 40- a conferinta sa va aduceti aminte cu placere cum a fost in Brighton”.

Scoala Sanitara Postliceala „Carol Davila” este reprezentata la acest eveniment de Prof. Larisa Banica, Coordonator ENM si Ramona Gutu, Director Comunicare.  La conferinta care se desfasoara pe parcursul a trei zile, sunt prezenti 35 participanti, din peste 30 de institutii universitare.  

Trei noi membri s-au inscris anul acesta in retea, si anume Universitar degli Studi di  Modena e Reggio Emilia, din Italia, Milutin Milanokovic Hi Medical College of Vocational Studies,  Belgrade, Serbia si Sanitary Medical School of Applied Science VISAN, Belgrade, Serbia. Reprezentantii a doua universitati din Belgia au participat la conferinta in calitate de observatori si de asemenea si-a declarat interesul de a intra in modul si Higher Education School of Profesional Health Studies, from Serbia.

In ultimii 15 ani, cand activitatea in modul a inceput sa se desfasoare mai intens, numarul elevilor participanti la schimburile de experienta a crescut de la an la an in mod constant, astfel ca daca in anul 1997/1998 numarul participantilor se ridicau la numai 30, in anul 2009/2010 acesta s- ridicat la 158 de studenti. Anul trecut s-a inregistrat o scadere, cand doar 116 studenti au participat la schimb, anul acesta insa, 2011-2012, numarul a crescut din nou, la 145.

In perioada Mai 2011- Martie 2012 din cele 10 burse acordate in modul, tara noastra a primit 5 burse,  Bulgaria 4 iar Stokolm, Sweden, a primit o bursa. Agenda zilei de astazi a cuprins prezentarea raportului de activitate din anul trecut, a raportului financiar precum si noi propuneri pentru dezvoltarea activitatii si s-a incheiat cu o sesiune de lucru in grup in vederea stabilirii unui nou formular de evaluare a activitatii de schimb.

Prof Larisa Banica a propus crearea unei noi pagini web a modulului,  iar initiativa a fost apreciata de multi dintre membri, urmand ca un grup de lucru sa analizeze posibilitatea punerii in practica.

DSC01947 DSC01948 DSC01962

DSC01987 DSC01988 DSC01990

DSC02009 DSC02024 DSC02025

DSC01961 DSC01968

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 64

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes