Conferinta Anuala ENM, Ziua a II-a

O vizita la Royal Sussex County Hospital din Brighton

Cea de-a doua zi a Conferintei  Anuale a Modulului European de Nursing organizata la Brighton, Anglia, a cuprins atat activitati de lucru in grup cat si sustinerea unor prezentari si vizitarea celui mai mare spital al intregii regiuni, The Royal Sussex County Hospital.

DSC02077Forma finala a chestionarului de evaluare a activitatii schimburilor de elevi, tema dezbatuta in cadrul atelierului de lucru in ziua precedenta, va fi disponibila in cateva saptamani pentru toti membrii ENM.  Noul chestionar ce va fi realizat de Mette Bonlokke (ENM Danemarca) in colaborare cu  Lineke van der Linde (ENM Olanda) va cuprinde atat intrebari de tip inchis, cat si deschis, care sa surprinda o evaluare cat mai complexa a rezultatelor obtinute in cadrul schimburilor.

Intalnirea membrilor ENM cu prof. Lynda Wilson, The University of Alabama at Birmingham, SUA , a avut ca scop realizarea unui schimb de experienta in ce priveste antrenarea studentilor facultatilor de nursing in schimburi de dimensiuni globale. Membrii Modulului European de Nursing au asistat la prezentarea raportului unui studiu realizat in colaborare cu alte 3 universitati din Brazilia, Mexic si Statele Unite ale Americii, pe tema: “Competente globale in domeniul sanatatii pentru nursele din America” . Reprezentantii ENM au impartasit la randul lor experiente cu privire la modul de organizare al schimburilor de studenti.

Partea treia a zilei a cuprins vizitarea celui mai mare spital din regiunea Sussex. Doua dintre aripile principale ale spitalului, cea mai veche construita in 1887 si spitalul de urgente vor fi demolate, iar in trei ani vor fi ridicate noi cladiri spitalicesti, cu organizare si dotare moderna, adaptate cerintelor actuale. Cea mai noua dintre aripile spitalului gazduieste sectia de pediatrie. “Nu seamana cu nici un alt spital de pediatrie pe care l-am vazut in Romania, atat in ce priveste amenajrea, organizarea spatiilor precum si dotarea si intreg conceptul.  Inca de la intrare esti intampinat de o receptie spatioasa, colorata in nuante pastelate extrem de placute si reconfortante, magazinul si un loc de joaca pentru copii. Sentimentul care iti este transmis  este ca aici nu te afli intr-un loc apasator, pentru copii bolnavi, ci e un loc in care copiii vin sa se vindece ”, a declarat Larisa Banica, Coordonatorul  ENM al Scolii “Carol Davila” , prezenta la aceasta activitate.

DSC02017 DSC02071 DSC02073

DSC02080 DSC02081 DSC02107

DSC02110 DSC02111 DSC02113

DSC02119 DSC02126

DSC02089 DSC02109 DSC02125

DSC02124 DSC02121

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 125

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes