Concursul „PROFILAXIE ȘI TERAPIE PRIN MIȘCARE” a ajuns anul acesta la ediţia a VI-a. Cei 46 de elevi de la calificările AMG şi BFKT au reuşit, prin strădania lor şi a profesorilor coordonatori, să impresioneze într-un mod deosebit de plăcut, atât membrii juriului, cât şi participanţii, cu prezentări de calitate şi demonstraţii practice valoroase.

Cele 22 de proiecte din concurs au probat încă o dată seriozitatea abordării ştiinţifice, entuziasmul şi dedicarea elevilor noștri, disponibilitatea de învăţare şi aptitudinile vocaţionale, specifice profesiei de asistent medical şi educatorului pentru sănătate.

Scopul acestui concurs a fost, ca de fiecare dată, atragerea atenţiei asupra profilaxiei și terapiei prin intermediul mișcării, conştientizarea şi responsabilizarea participanților, dar şi stimularea dezvoltării competențelor și dobândirii aptitudinilor specifice. Obiectivele acestei activități au vizat: dezvoltarea capacităţii organizatorice a elevilor, a muncii în echipă și încurajarea activităţilor fizice în scop profilactic și terapeutic.

Organizatorii concursului au fost: prof. Cristina Costache, prof. Gelu Costache și prof. Anca Mihai.

Premianţii din acest an sunt:

Locul I:

  • ,, Kinetoterapia pentru bebeluși dezvoltare armonioasă” – Topcianu Andreea, Vlădărău Crina, I B, calificarea AMG, prof. coordonator  Cristina Costache

Locul II:

  • „Sindromul TEXT NECK” – Asproiu Sergiu Andrei, AlexandruGeorgian Marian, I B, calificarea BFKT, prof. coordonator Mariana Bărăscu

Locul III:

  • Prevenirea deformărilor coloanei vertebrale la copii şi adolescenți– Dragomirescu Emanuel,Pîrjolea Ioana, I A, calificarea  BFKT, prof. coordonator  Gelu Costache
  • „Studiu privind evaluarea capacităţii de efort a elevilor Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila” – Draghici (Gavrilă) Isabella, Bătănaşi (Răducanu) Oana, I B, calificarea BFKT, prof. coordonator Mariana Bărăscu
  • „Rolul înotului în dezvoltarea armonioasă a copiilor” – Mocanu Teodora,Petre Nicole, I D, calificarea AMG,

Menţiuni:

  • ,, Utilitatea practicării de fitness” – Iordan Oana,Grigore Olimpia, I B, calificarea AMG, prof. coordonator  Cristina Costache
  • ,,Tratamentul recuperator al unei cifoze dorsale” –Crîng Camelia-Maria, Dicu Mirela-Cristina, III B, calificarea  BFKT, prof. coordonator  Gelu Costache
  • ,,Pregătirea aparatului locomotor înainte de activitatea sportivă” – Oncescu ( Masri) Denisa,Tudor Andreea Florentina,III F, calificarea AMG,

Câştigătorii acestui maraton de prezentări şi demonstraţii pe tema „Profilaxie şi terapie prin mişcare” am fost toţi: concurenţi, participanţi, membrii juriului şi profesori coordonatori.

Felicitări!

 

prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 83

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes