Joi, 18 aprilie 2019, la Universitatea Ecologică din Bucureşti a avut loc o nouă ediție a Sesiunii de Comunicări Ştiințifice pe Teme de Cultură şi Civilizaţie ale Spaţiului Anglo-Saxon, nivel regional, organizată de Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, activitate coordonată de doamna prof. Adriana Răducu.

A devenit o tradiţie ca Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” să susţină acest eveniment, alături de instituţii de prestigiu ale vieţii culturale şi pedagogice: Ministerul Educaţiei Naţionale, University of Cambridge, Universitatea Ecologică din Bucureşti, Casa Limbilor Străine, EdMerica / Expert Guidance for American Education şi edituri de profil: UniScan, Okian, Booklet.

 

Printre cele peste 60 de lucrări prezentate de elevi ai celor mai bune licee cu predare bilingvă sau intensivă în limba engleză, din capitală, s-au aflat şi 4 lucrări ale elevilor şcolii noastre, care au fost premiate astfel:

 Premiul I – „How can I improve bad posture by myself” – Emanuela Badea (anul I, calificarea Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie şi Recuperare), coordonator prof. Mihaela Teodoroiu;

 Premiul II – „Depression” – Andreea Grigore (anul II, calificarea Asistent Medical Generalist), coordonator prof. Alina Ioniţă.

 

La acest eveniment au fost prezenţi şi prof. Gelu Costache – șeful Catedrei de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare – şi prof. Aurelia Șova – director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, care a prezentat oferta educațională a școlii noastre, marcând preocuparea permanentă a conducerii şi a cadrelor didactice de a oferi elevilor oportunităţi de perfecţionare şi profesionalizare şi chiar de inserţie pe piaţa muncii europene prin numeroase şi variate programe de schimburi internaţionale, cum ar fi: European Nursing Module, Erasmus, Acordul bilateral cu Ami Foundation – Amiedu – Helsinki, Finlanda.

Mulţumim organizatorilor şi felicitări tuturor participanților!

 

prof. Gelu Costache

șef Catedra Balneofiziokinetoterapie și Recuperare

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 112

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes