Concursul ANATOMIA 3 D, ajuns la ediția a VII-a, se va defășura anul acesta online, în perioada 17 martie – 27 aprilie 2021. Coordonatorii proiectului sunt prof. Nicoleta Oprea și prof. Andreea Georgescu.

Printre obiectivele concursului se numără: diversificarea modalităților  de abordare a studiului la anatomia și fiziologia omului; dezvoltarea creativității; stabilirea unor relații noi între noțiunile teoretice învățate, formarea de deprinderi practice și dezvoltarea abilităților manuale; evaluarea prin metode alternative etc.

Concursul se adresează elevilor din toți anii de studiu și de la toate calificările. Fiecare echipă va fi formată din maximum 2 elevi.

Condiții de înscriere

 Înscrierile se pot face la profesorii de specialitate (profesorii de nursing, științe medicale și anatomie), cu respectarea termenelor stabilite în programul activităților.

Ce trebuie să facă elevii interesați să participe

Să se documenteze și să modeleze, în colaborare cu profesorul coordonator ales, o structură biologică ce va reflecta realitatea, culorile convenționale și proporțiile corecte.

 Proiectele pot fi realizate, la alegere, din următoarele materiale: gips, lut, ipsos, polistiren,  plastelină, carton, cauciuc, plastic, hârtie, ceară, lemn, plută și alte materiale neperisabile.

 Prezentarea:  

 Elevii trebuie să prezinte, în ziua concursului online, proiectul ales și realizat, precum și motivația alegerii acestuia. Fiecare proiect va fi însoțit de o prezentare scrisă. Prezentarea trebuie  să cuprindă obligatoriu următoarele informații: titlul proiectului, elevii participanți, clasa, calificarea, profesorul îndrumător, materialele folosite, imaginea /  legenda, bibliografia. 

Criterii de evaluare: corectitudinea științifică = asemănarea cu originalul și respectarea proporțiilor corecte ale părții anatomice ilustrate; aspectul – culoare,  formă,  mărime, finisaje, complexitatea lucrării, utilitate ca material didactic, legenda / explicațiile despre modelul ales și respectarea culorilor convenționale; originalitate; modul de prezentare  scrisă / verbală a proiectului.

Calendarul  desfășurării proiectului:

 1. 17 martie – 19 martie 2021 – prezentarea propunerii activității către elevi și cadrele didactice;

2. 22 martie – 26 martie 2021 – desemnarea proiectelor și echipelor participante de către  responsabili / coordonatori ( profesorii de nursing, științe medicale și anatomie); înscrierea proiectelor de către fiecare profesor coordonator la prof. Nicoleta Oprea;

3. 27 martie – 26 aprilie 2021 – realizarea proiectelor și a prezentărilor; 

4. 27 aprilie 2021 – PREZENTAREA ONLINE A PROIECTELOR – pe Zoom, elevii vor primi din timp link-ul aferent.  

Activitatea face  parte din planul de activități  al Comisiei de Concursuri.

 

prof. Raluca BRAD

 

foto: Concursul ANATOMIA 3 D – ediția aprilie 2017

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 282

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes