Ajuns la a VII-a ediție, Concursul ANATOMIA 3 D, coordonat de prof. Nicoleta Oprea și prof. Andreea Georgescu, a beneficiat de un interes deosebit în rândul elevilor.

 Cu o participare numeroasă – 36 de proiecte și 10 profesori îndrumători, ediția de anul acesta s-a desfășurat online.

Pregătirea proiectelor, precum și coordonarea lor s-a realizat de la distanță, prin mijloace de comunicare online, ceea ce a crescut dificultatea și, în același timp, valoarea lucrărilor. La finalul activității, toți elevii au fost lăudați de către coordonatori, de membrii juriului și conducerea școlii pentru efortul depus, pentru interesul arătat disciplinei Anatomie. Participarea la acest concurs este și un semn al implicării lor în pregătirea pentru profesia de asistent medical, este o altă etapă pe parcursul lor educațional și o modalitate alternativă de evaluare a activității școlare.

De o calitate incontestabilă, toate proiectele au fost apreciate de către membrii juriului: dr. Elena Achim, profesor științe medicale; prof. de nursing Alice Ragazan – șef Catedra Nursing, Farmacie și Științe și prof. de nursing Mara Roxana Tamaș.

 Punctajele au fost extrem de strânse și departajarea foarte dificilă, astfel încât îi considerăm castigători pe toți participanții. Fiecare a aprofundat cu acest prilej studiul unei structuri anatomice și a dezvoltat aptitudini practice. Toți au dovedit creativitate, imaginație și ingeniozitate în demersul lor de a ilustra diferite structuri anatomice și chiar afecțiuni ale acestora, prin modele  tridimensionale, unele  funcționale. Acestea vor fi utile ca materiale didactice pentru colegii lor, în anii următori.

 Toți participanții au dovedit curaj, dorința de a se afirma, de a se pregăti în plus, în afara orelor de curs, de a contribui la activitățile organizate în școala noastră. Prin acest concurs au avut posibilitatea să își dezvolte abilitățile de comunicare, chiar și online, și au dovedit că se pot descurca și în condiții dificile, noi, inedite.

 Profesorii de biologie Nicoleta Oprea, Eugenia Petrescu, Cătălina Ilașcă și Adriana Jerca, Marilena Pușcaș, Roxana Lupa, Andreea Georgescu și profesorii de nursing: Raluca Brad,  Cristina Costache, Corina Bucur au îndrumat elevii în realizarea proiectelor.

S-au remarcat în mod special și au fost premiate proiecte precum INIMA, INIMA ȘI CIRCULAȚIA SÂNGELUI, SÂNII – SIMBOL AL MATERNITĂȚII, CELULA UMANĂ, STRUCTURĂ INIMII, SÂNUL – proiecte care au obținut peste 200 de puncte din totalul de 210.

Printre criteriile de departajare, care au stat la baza jurizării, s-au numărat: 

-corectitudinea științifică;

-asemănarea cu originalul și respectarea proporțiilor corecte ale părții anatomice ilustrate; 

-aspectul – respectarea culorilor convenționale, formă, mărime, finisaje; 

-complexitatea lucrării; 

-utilitatea ca material didactic;

-legenda /explicațiile despre model; 

-originalitate – materiale utilizate, tehnică;

-modul de prezentare. 

   

 PREMIANȚII CONCURSULUI ANATOMIA 3 D – ediția a VII-a   

 

PREMIUL PROIECTUL ELEV CLASA PROF. COORDONATOR
I INIMA SABINA GABRIELA HUȚAN I D AMG CĂTĂLINA ILAȘCĂ
II INIMA ȘI CIRCULAȚIA SÂNGELUI ANA IULIANA STOICA; ELENA LAVINIA SOLOMON I D AMG CĂTĂLINA ILAȘCĂ
III SÂNII – SIMBOL AL MATERNITĂȚII ISABELA CRISTESCU I F AMG CORINA BUCUR
MENȚIUNE I CELULA UMANĂ ANDREEA ELENA STANCIU; ELENA PUCHIANU (ȘTEFĂNESCU GEORGESCU) I A AMF MARILENA PUȘCAȘ
MENȚIUNE II STRUCTURA INIMII RALUCA FLORENTINA PANĂ I A AMG ANDREEA GEORGESCU
MENȚIUNE III SÂNUL ALEXANDRA MIHAELA FABIAN; ANDREEA ȘTEFANIA STAN I E AMG CĂTĂLINA ILAȘCĂ
DIPLOMĂ PENTRU ORIGINALITATE FICATUL ANTOANETA CRUCE (VÂLCEANU); MIRELA DOBRESCU (IONESCU) I L AMG EUGENIA PETRESCU
DIPLOMĂ PENTRU FIDELITATEA REPREZENTĂRII URECHEA ANDREEA MORARIU (VASILESCU); ELENA IULIANA MOCANU (PRISĂCARIU) I L AMG EUGENIA PETRESCU
DIPLOMĂ PENTRU INGENIOZITATE FLEXIA ȘI EXTENSIA MÂINII  GABRIELA DUȘA I C AMG NICOLETA OPREA

 

Felicitări tuturor participanților și profesorilor îndrumători! Cu toții sunteți câștigători!

 

prof. Nicoleta Oprea

foto: Concursul ANATOMIA 3 D – edițiile 2017 – 2019

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 291

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes