Aflat la a IV-a ediție, sub coordonarea profesorilor de biologie Nicoleta OPREA, Maria BALDOVINESCU și Andreea CSOLTI , Concursul ANATOMIA 3 D de anul acesta ne-a surprins prin numărul mare de proiecte originale, de o calitate deosebită atât din punct de vedere al corectitudinii științifice, cât și al utilității lor ca material didactic pentru generațiile următoare.

 

Deși competiția a fost foarte strânsă, s-au făcut remarcate și au fost premiate proiectele: CIRCULAȚIA MARE și CIRCULAȚIA MICĂ, VASCULARIZAȚIA ENCEFALULUI, RINICHIUL, SINAPSA NEURONALĂ și ANALIZATORUL CUTANAT. Proiectele au fost realizate sub îndrumarea profesorilor Maria Baldovinescu (2 proiecte), Eugenia Petrescu, Marilena Pușcaș.

 

 

Printre criteriile de departajare care au stat la baza jurizării s-au numărat:

-corectitudinea științifică – asemănarea cu originalul și respectarea proporțiilor corecte ale părții anatomice ilustrate

-aspectul – respectarea culorilor convenționale, formă, mărime, finisaje

-complexitatea lucrării

-utilitatea ca material didactic

-legenda / explicațiile despre model

-originalitate – materiale utilizate, tehnică

-modul de prezentare

 

Juriul a avut o misiune dificilă pentru a alege cele mai bune lucrări. Toți elevii au depus efort și au adus lucrări complexe, elaborate în câteva luni de trudă, din materiale diverse. Toți participanții s-au aplecat cu atenție asupra studiului aprofundat al unei structuri anatomice, premisă pentru clădirea bazelor unei cariere în domeniul medical pentru care se pregătesc. FELICITĂM TOȚI ELEVII ȘI LE URĂM SUCCES ÎN CONTINUARE!

 

Mulțumim colegilor care au acceptat invitația de a face parte din juriu: prof. științe medicale – dr. Elena ACHIM, prof. științe medicale – dr. Carmela BĂNULESCU; prof. științe medicale – dr. Mirela MIHĂILĂ, prof. nursing Alice RAGAZAN, prof. biologie Andreea CSOLTI , biolog Sorin AZOIȚEI. 

 

PREMIANȚII CONCURSULUI ANATOMIA 3 D

EDIȚIA A IV-A – 7 MARTIE 2018

 

PREMIUL PROIECTUL ELEV CLASA PROF. COORDONATOR
I CIRCULAȚIA MARE ȘI CIRCULAȚIA MICĂ

MURARU IONELA

SALOMEIA ANTONIA

I B AMG BALDOVINESCU MARIA
II VASCULARIZAȚIA ENCEFALULUI

MATVEI ELENA

ION (AMARIEI) DUMITRIȚA

I K AMG PETRESCU EUGENIA
III RINICHIUL ȘI NEFRONUL

TUFAN MĂDĂLINA

TORCARU ANA

I F AMG OPREA NICOLETA
MENȚIUNE I SINAPSA NEURONALĂ SANDU CARLA ANDREEA I A AMF PUSCAS MARILENA
MENȚIUNE II ANALIZATORUL CUTANAT

GHEORGHIU ANA

RUSU SILVIA

I B AMG BALDOVINESCU MARIA
MENȚIUNE III ANALIZATORUL CUTANAT

MLISA MIHAELA

MINCU IOANA

I A AMG BALDOVINESCU MARIA

 

 

prof. Nicoleta OPREA – Responsabil Comisia de Proiecte și Programe Educative

prof. Raluca BRAD

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 228

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes