Scoala Sanitara Postliceala ‘Carol Davila’ a organizat saptamana aceasta cea de-a doua intalnire dintre elevii participanti la schimbul de experienta din luna octombrie in cadrul Moduluilui European de Nursing si elevii scolii, din cadrul sectiei de Asistenta Medicala Generala (AMG). Simona Cimpanu si Cristina Manea, eleve in anul II la sectia AMG, au prezentat stagiul de practica de doua saptamani la Biel, Niederbipp si Berna, Elvetia, efectuat in perioada 4-15 octombrie a.c. 

Sistemul de invatamant elvetian este mult diferit de al nostru, aici de exemplu un elev din cadrul scolii se poate angaja in spital dupa primul an de scoala. Repeta tehnica in cadrul scolii pe manechine, apoi o aplica in spital sub supravegherea unei asistente, iar daca aceasta considera ca elevul poate lucra singur, poate fi angajat in spital din al doilea an de scoala”a afirmat Simona Cimpanu.

Respectul pentru profesia de asistent medical, buna organizare si functionare a spitalelor si a intregului sistem de sanatate elvetian, precum si dotarile moderne ale spitalelor le-au impresionat pe cele doua eleve ale Scolii Carol Davila participante la schimbul ENM.

”Am fost foarte bine primite atat de familia la care am fost cazate cat si de profesorii si cadrele medicale din spitale si chiar si de pacientii din spitale, iar acesta experienta ne-a marcat profund si pot spune ca ne-a schimbat chiar mentalitatea si viziunea asupra acestei profesii. Daca in Romania de servicii comparative cu cele din Elvetia se poate beneficia doar in unele clinici si spitale private, foarte scumpe, cetatenii elvetieni sunt incurajati sa apeleze la sistemul de stat, mult mai avantajos decat cel privat din punct de vedere financiar, iar conditiile oferite sunt similare cu cele din sistemul privat”, a mai afirmat Simona Cimpanu

Prezent la eveniment, Directorul General al Scolii ”Carol Davila”, Prof. dr. Alexandru Ioan Mincu a subliniat importanta realizarii acestor schimburi de experienta in vederea asigurarii unui invatamant de calitate, la nivel european, si le-a incurajat pe studentele anului I sa se pregateasca temeinic pentru a putea participa la randul lor la astfel de schimburi in anul care urmeaza. Pentru studentii anului II se vor organiza noi schimburi de experienta in lunile martie si mai 2011. 

”Prin atitudinea si cunostintele voastre trebuie sa fiti motorul schimbarii sistemului actual, sa creati progresul”, s-a adresat elevilor prezenti la eveniment domnul Alexandru Ioan Mincu . ”Scoala Carol Davila face eforturi deosebite pentru a cultiva relatii cu celelalte scoli europene si de a creste de la an la an nivelul de calitate al invatamantului romanesc privat. Suntem dispusi chiar sa suportam cheltuielile deplasarii elevilor selectati pentru a participa la schimbul ENM, tocmai pentru a crea toate conditiile formarii unor cadre medicale apte de a se integra in cel mai evoluat sistem de sanatate. Vrem sa fim una dintre scolile de referinta in Europa”, a mai adaugat domnul Mincu.

Evenimentul face parte din seria de intalniri pe care Scoala Carol Davila si le-a propus sa le organizeze pe parcursul acestui an scolar, cu scopul ca toti elevii scolii sa beneficieze de experienta acumulata in urma schimbului din cadrul programului ENM. Modulul European de Nursing a fost fondat in anul 1994, prin conferinta de la Sussex, Anglia, pentru a oferi o structura internationala, cadru care sa asigure cele mai bune beneficii profesionale, ce pot fi castigate intr-un timp relativ scurt. 

Scopurile principale ale acestui modul sunt: dezvoltarea conceptului de cultura internationala si a diferentelor care exista intre tarile membre ENM, incurajarea elevilor in a dobandi o experienta practica foarte vasta, motivarea lor pentru a practica meseria de asistent medical la standarde europene si totodata sustinerea elevilor in dobandirea si impartasirea unor cunostinte si a unei experiente multiculturale. 

Scoala Sanitara Postliceala „Carol Davila” este singura institutie de profil din Bucuresti care face parte din programul ENM.

Gasesti acest articol si pe: www.sfatulmedicului.ro

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 282

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes