Simpozionul cu tema: Etică şi deontologie în practica serviciilor medicale, organizat de Şcoala Postliceală Sanitară Fundeni  în 12 mai, a.c. cu ocazia Zilei Intenaţionale a Asistentului Medical (Ziua Internaţională a Nursei) a prilejuit susţinerea de comunicări ştiinţifice ale elevilor şcolilor postliceale sanitare din Bucureşti şi din ţară, sub îndrumarea directă a profesorilor lor.

Comitetul de organizare condus de d-na Director adj. Eleonora Toma, sub îndrumarea Directorului General al şcolii, Prof. Dr. Crin Marcean, coordonator ştiinţific al simpozionului, a făcut eforturi pentru reuşita demersului educativ.

La eveniment au participat, alături de cadrele didactice şi elevii şcolii gazdă, invitaţi din şcolile de profil din toată ţara, printre care menţionăm pe d-na dr. Liliana Bran, Directorul Şcolii Postliceale Sanitare din Arad, d-na prof. Maria Sima, Şcoala Postliceală Sanitară – Craiova, d-na  Iuliana Toader , Director adj. Şcoala Postliceală Sanitară FEG – Bucureşti.

De asemenea,  la reuniune, au fost prezente şi d-na Steluţa Popovici, Director de îngrijiri la Spitalul Matei Balş, precum şi d-na Claudia Dobre, Director de îngrijiri la Spitalul Universitar de Urgenţă, Bucureşti.

Din partea forurilor locale a fost prezentă d-na Ioana Lăzăroiu, Consilier Local la Primaria sectorului 2.

Şcoala Sanitară Postliceală Carol Davila a fost reprezentată de prof. Flory Stefanescu şi  prof. Maria Pârlog. Elevele Ştefania Cămară şi Cristina Sandu, AMG I E, sub îndrumarea d-nei  Maria Pârlog, au susţinut lucrarea intitulată Decizia etică.

Manifestarea s-a încheiat cu o masă rotundă – un workshop educaţional – în care, printre altele, au fost  relatate experienţe din proiectele internaţionale, derulate la nivelul Şcolii Postliceale Sanitare Fundeni.

Discuţiile informale s-au desfăşurat în cadrul unui reuşit cocktail, la sfârşitul evenimentului.

Prof. Maria Pârlog

_____________________________

Descarca aici prezentarea!

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 72

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes