Examenul de Bacalaureat nu trebuie să reprezinte un sfârşit de drum. Elevii care nu au promovat examenul trebuie să se orienteze spre piaţa muncii, spre obţinerea unei calificări care să le permită să se angajeze uşor fie în ţară, fie în străinătate. Opţiunea evidentă în acest caz este urmarea unei şcoli postliceale. În prezent, conform Legii Educației Naționale nr. 1/2011, Art. 44 (9), „au dreptul să se înscrie în învăţământul postliceal, absolvenţii de liceu, CU sau FĂRĂ diplomă de bacalaureat.” De departe, cea mai căutată calificare este cea de asistent medical.

La Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” continuă înscrierile! Te așteptăm să îți ocupi locul! Mai mult, școala noastră susține și încurajează elevii să obțină diploma de Bac până la finalizarea celor 3 ani de studii.

Admiterea constă într-un interviu vocaţional prin care se descoperă înclinaţia pe care o are candidatul pentru profesia de asistent medical.

La finalizarea studiilor postliceale sanitare vei fi pregătit pentru cea mai căutată profesie de pe piața muncii.

DECIDE PENTRU VIITORUL TĂU!

VINO SĂ TE FORMEZI CA ASISTENT MEDICAL  – CEA MAI CĂUTATĂ PROFESIE ÎN EUROPA!

Acesta este programul pentru luna iulie: https://scoalacdavila.ro/admitere2022-2023/perioade-de-inscriere

Depunerea documentelor și interviul au loc în ziua de MIERCURI, între orele 10.00 – 14.00. 

Un singur drum și poți deveni elev al școlii noastre!

 

ȘCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ „CAROL DAVILA” BUCUREȘTI

Str. Viitorului nr. 161-163, sector 2, București – tel / fax: +4021.610.70.68;

contact@scoalacdavila.rowww.scoalacdavila.ro

www.scoalacdavila.ro/admitere2022-2023

 

prof. Raluca Brad

 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 180

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes