Miercuri, 28 ianuarie 2015, a avut loc Balul de Caritate intitulat „Bucuria de a dărui zâmbete”, organizat de Liceul Teoretic „Marin Preda”, din sectorul 6. Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a participat în calitate de partener în acest proiect, care urmăreşte realizarea unui mediu adaptat nevoilor elevilor şi cadrelor didactice cu dizabilitaţi. Fondurile colectate în urma achiziționării biletelor de participare la eveniment vor fi utilizate pentru instalarea unui ascensor, care să permită accesul către etajele superioare ale clădirii liceului persoanelor cu probleme locomotorii.

SPSCD s-a alăturat acestei cauze nobile și a participat activ prin intermediul profesorilor coordonatori Anca Mihai și Cristina Costache, alături de un colectiv însemnat de profesori și elevi. În cadrul spectacolului, elevii Paula Jufă ( I G – AMG ), Alin Stancă ( I E – AMG ), Alina Stoicu ( I E – AMG ) și Robert Dinu ( I D – AMG ) au prezentat momente muzicale deosebite, intens aplaudate de public.

Astfel, școala noastră a dovedit încă o dată că mobilizarea unor oameni inimoși și dorința de a ajuta pot transforma visele în realitate.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 68

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes