În perioada 9-12 octombrie 2019, Clubul Regal al Medicilor a organizat Congresul Multidisciplinar „Împreună construim excelența”. În cadrul acestui congres s-au întâlnit specialiștii din domeniul medical care împărtășesc aceleași valori. Speakerii români și din străinătate au reprezentat peste 20 de specialități: chirurgie generală, medicină de laborator, gastroenterologie, pediatrie, neonatologie, dermatologie, obstetrică – ginecologie, imagistică, oftalmologie, O.R.L., etc.

În cadrul sesiunii congresului din data de 12 octombrie 2019 au participat și 5 profesori ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” – prof. Mirela Mihăilă, prof. Carmela Bănulescu, prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai și prof. Daniela Vlădescu, însoțiți de 10 elevi din anul III, calificare profesională asistent medical generalist: Purice Laura, Răgălie (Cirap) Adina, Ioniță Ștefania, Focșa Cristina, Olteanu Claudia, Petrescu Viorel, Iovu Ana Maria, Nica Ana Maria, Stan Alexandra și Tudor Ramona.

În cadrul sesiunii I – „Abordarea multidisciplinară în patologia ginecologică și obstetricală”, au fost prezentate următoarele teme: „Ruptura uterină”, „Sarcina ectopică – cauze, diagnostic, tratament”, „Rolul echipei multidisciplinare în tratamentul cancerului endometrial” și „Criza eclamptică”.

În sesiunea a II-a – „Alte patologii abordate”, au fost prezentate: „Îngrijirea cateterului venos central – riscuri, accidente, incidente”, „Chirurgia toracică video-asistată”, „Cancerul mamar”, „Îngrijirea pacienților ortopedici”, „Sindromul de joncțiune pielo – ureterală la pacientul pediatric” și „ERCP eșuat în cazul extragerii unui corp străin coledocian; salvare robotică”.

Participarea reprezentanților Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” la Congresul Multidisciplinar „Împreună construim excelența” a reprezentat una din numeroasele oportunități de dezvoltare profesională. Astfel suntem conectați la ultimele noutăți din domeniul medical și ne menținem standardele ridicate de pregătire profesională a viitorilor asistenți medicali.

 

prof. drd. Andreea CSOLTI

director adjunct

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 473

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes