Vineri, 16 octombrie, cu ocazia ZILEI MONDIALE A ALIMENTAŢIEI,  profesorii catedrei AMF le-au propus elevilor anilor I şi II, spre dezbatere, teme incitante de actualitate privind alimentaţia omului modern.

Astfel, câţiva elevi au expus teme privind principiile alimentaţiei sănătoase, pe care colegii lor le-au primit cu interes, participând activ atât la expunerea acestor teme cât şi la dezbaterea lor. Spre final s-a discutat despre alimentaţia omului în Paleolitic, despre stilul de viaţă al acestuia ca prim reprezentant al actualului Homo sapiens sapiens,  om care avea aceeasi structură genetică, dar cu alt comportament. Dacă în ce priveşte aspectele culturale s-a constat o evoluţie clară de-a lungul istoriei, obiceiurile alimentare variind în funcţie vremuri şi chiar mode, am putea spune, în ce priveşte diferenţele biologice, acestea practic nu există, omul fiind la fel alcătuit şi cu aceleaşi nevoi de bază.

Evenimentul organizat de catedra AMF a contribuit cu siguranţă la îmbogăţirea cunoştinţelor privind alimentaţia sănătoasă, cunoştinţe pe care elevii nostri  le vor împărtăşi viitorilor pacienţi în misiunea lor de educatori pentru sănătate.

Descarca atasamentele mai jos.

{gallery}stories/2015/ziuaalimentatiei{/gallery}

alimentatie.pdf
DIETA_OMULUI_PRIMITIV.pdf
PRINCIPII_ALIMENTARE-.pdf

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 83

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes