Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a lansat o campanie care vizează două probleme extrem de actuale: pe de o parte, nevoia de sânge, fiind cunoscut faptul că în perioada vacanțelor, a concediilor, crește numărul accidentelor, iar necesarul de sânge este tot mai mare; iar cea de-a doua problemă se referă la nevoia de asistenți medicali, o realitate cu care se confruntă tot mai multe sisteme de sănătate.

Prin Campania „Donează și înscrie-te!”, Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” oferă REDUCERE la plata taxei de înscriere pentru toți candidații care fac dovada donării de sânge în perioada 13 mai – 12 iulie 2024 și se înscriu în perioada 14 iunie – 12 iulie 2024 pentru a deveni asistenți medicali generaliști.

Campania susține și subliniază conștientizarea nevoii permanente de a educa, participa și construi propria stare de bine plecând de la satisfacerea nevoilor apropiaților noștri. Prin donare de sânge, cu singura noastră resursă cu adevărat personalizată, inestimabilă, dar și disponibilă, creăm premisele funcționării unui mecanism de care și noi, în context nefavorabil, vom putea beneficia.

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” s-a implicat în numeroase campanii de donare de sânge și va continua pe acest drum.

Este cunoscută nevoia de sânge din unităţile sanitare, de aceea intră și tu în rândul donatorilor de zâmbete. Uneori, câțiva mililitri de sânge pot face diferența între viață și moarte. Din cantitatea de sânge donată o singură dată se extrag elementele care pot salva viețile a trei oameni. În plus, pe lângă darul pe care îl facem pentru semenii noștri, există beneficii și pentru propriul organism: sângele este împrospătat, imunitatea organismului și rezistenţa la şocuri creşte, riscul de paralizie şi accident vascular se reduc cu 30%.

Vă mulțumim tuturor pentru gestul nobil! Și…vă așteptăm să vă înscrieți pentru a deveni asistenți medicali generaliști!

Detalii despre campania de Admitere:

www.scoalacdavila.ro/admitere-2024-2025/

 

Condiții de admisibilitate la donarea de sânge

Donatorul de sânge este orice cetăţean român cu domiciliul în România sau orice cetăţean al Uniunii Europene care are reşedinţa în România, în deplină stare de sănătate, care se supune regulilor prelevării de sânge total şi componente sanguine de origine umană.

Pentru a deveni donator de sânge trebuie să îndepliniți următoarele condiţii:

-vârsta cuprinsă în intervalul 18 – 65 de ani;
-greutatea corporală peste 50 kg.;
-puls regulat – 60 – 100 bătăi / minut;
-tensiune arterială sistolică între 100 şi 180 mm Hg.;
-să nu fi suferit în ultimele 6 luni intervenţii chirurgicale;
-femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală;
-să nu consumați grăsimi, băuturi alcoolice, energizante, băuturi acidulate cu cel puţin 48 de ore înaintea donării;
-să nu fiți sub tratament pentru diferite afecțiuni: hipertensiune, boli de inimă, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine.

Donatorii nu trebuie să aibă sau să fi avut următoarele boli:

-hepatită (de orice tip)
-TBC
-sifilis
-malarie
-epilepsie și alte boli neurologice
-boli psihice
-bruceloză
-ulcer
-diabet zaharat
-boli de inimă
-boli de piele: psoriazis, vitiligo
-miopie forte peste (-) 6 dioptrii
-cancer

Înainte de a dona:

-Dimineaţa înainte de recoltare puteţi consuma o cană cu ceai sau cafea, un mic dejun alcătuit din legume și fructe.

-De asemenea, veniți la donare odihniți (7-8 ore de somn) și hidratați corespunzător (apă, ceai, supă, sucuri naturale de fructe).

-Nu fumați cu cel puțin o oră înainte de a dona.

-Nu consumați alcool (cu 48 de ore înainte), grăsimi, dulciuri concentrate.

La donare:

-Prezentați un act de identitate în original și carnetul de donator (dacă este cazul).

-Îmbrăcămintea trebuie să fie conformă pentru recoltare (mâneci largi).

-Răspundeți sincer la întrebările din chestionar și la interviul medical.

-Consultați materialele informative și solicitați informații suplimentare dacă aveți nelămuriri.

Recomandări după donarea de sânge:

-Repaus de minimum 10 – 15 minute imediat după donare.

-Nu se fumează, nu se conduc autovehicule 1- 2 ore după donare.

Evitați 12 ore efortul fizic intens, consumul de alcool.

-Consumați multe lichide în următoarele 24 de ore.

-Alimentația trebuie să fie adecvată pentru refacearea potențialului biologic.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 320

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes