În perioada 22-24 mai 2015 a avut loc Competiția de fotbal gimnaziu fete în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, în incinta Colegiului Tehnic „Iuliu Maniu”. Conform parteneriatului încheiat cu Inspectoratul Școlar al Municipiului București, Școala Postliceală Sanitară ” Carol Davila ” a participat la activități de acordare a primului ajutor în caz de accidentări a micilor participante la meciurile de fotbal. Echipe de elevi, coordonate de profesori de nursing, s-au implicat în îngrijirea elevelor sportive, aplicând cu curaj și încredere noțiunile acumulate în școală, folosind deprinderile formate în orele de instruire practică. 

Viitorii asistenți medicali implicați în activități de voluntariat demonstrează, de fiecare dată, că sunt preocupați de propria dezvoltare profesională și umană, că doresc să participe la acțiuni derulate în comunitate, că sunt disponibili și bine pregătiți. 

Suntem mândri de voi, dragii noștri colegi de mâine! Toată admirația pentru voi:

Vişan Adrian, anul ID AMG, Stanca Alin Gabriel, anul IE AMG, Ioniță Florin Vlăduț, anul IE AMG, Guță Marian, anul IE AMG, Gancea Mirela, anul IG AMG, Neagu Amina, anul IG AMG, Bratu Andreea, anul IG AMG, Jufă Paula, anul IG AMG, Ioniță Gina, anul IG AMG, Vărsoi Gabriela, anul IG AMG, Manea Andreea, anul IIF AMG, Săndulescu Claudia, anul IIG AMG, Geampalia Laura, anul IIID AMG, Onel Liviu, anul IIID AMG!

Profesori coordonatori ai activităţii au fost: – Cristina Costache, Anca Mihai şi Violeta Zlota.

 

{gallery}stories/2015/activitati-de-voluntariat-ii/1{/gallery}

 

Joi și vineri, 28-29 mai 2015, echipe de elevi voluntari ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila „, coordonate de profesori de nursing, au participat la activități de acordare de prim ajutor la probele sportive susținute de elevii claselor a VIII-a în vederea admiterii la licee de profil din București. Probele de atletism desfășurate în incinta Complexului Sportiv „Lia Manoliu” și Complexului Sportiv ” Ion Țiriac”  care au implicat și mici accidente au oferit prilejul viitorilor asistenți medicali să acorde îngrijire concurenților. Au participat la activitatea desfășurată în două locații, timp de două zile, elevii: Cazacu Diana anul IG, Gancea Mirela anul IG, Boca Mădălina, anul IIB, Drăgoi Mădălina, anul IIB, Spatariu Alina, anul IIB, Surdu Simona, anul IIB, coordonați de profesorii Raluca Brad, Mirela Avram, Violeta Zlota. 

Elevii în uniforme alb-albastre au fost apreciați de către organizatori pentru ținută și atitudine, pentru știință și conștiință, pentru zâmbetul devenit simbol în memoria și cinstirea Doamnei Doctor Mioara Mincu, cea care ni l-a lăsat moștenire pentru o profesie nobilă.

 

{gallery}stories/2015/activitati-de-voluntariat-ii/2{/gallery}

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 162

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes