Sambata, 12.05.2012, a avut loc aniversarea Zilei Internationale a Nursing-ului, ocazie cu care reprezentanti ai scoli noastre au fost prezenti la evenimentul organizat de Asociatia deNursing din Romania (ANR) ce a avu ca tema “Activitatea nursing – practica bazata pe dovezi”.

Deschiderea a fost facuta de presedinta ANR, doamna Ecaterina Gulie, care a prezentat proiectul “Introducerea unei strategii inovatoare pentru ingrijirea in cancer (Oncology Nurse Navigator)”.

Doamna Elena Stanescu, vicepresedinte ANR, a prezentat in continuare lucrarea intitulata: “Repere europene in formarea initiala a asistentilor medicali”.

Scoala Sanitara Postliceala “Carol Davila” a sustinut doua prezentari: “Educatia tinerei generatii pentru cercetare in nursing – limite, perspective” si “Shimbul de experienta in cadrul Modulului European de Nursing – Taragona, Spania”. Lucrarile premiate de juriu au fost sustinute de doamna prof. Eugenia Olaru, Sef Catedra BFT si elevele Ionita Nicoleta si Marin Mutiara din anul II AMG.

Ca o noutate, a fost prezenta la eveniment si o eleva din anul I BFT, Gina Huiban, care a ramas foarte placut impresionata de calitatea lucrarilor, a oamenilor, a profesionistilor. Prezenta la manifestare a reprezentat pentru ea un inceput pozitiv de integrare si a cursantilor de la aceasta specialitate in profesie, in echipa profesionistilor.

“Trebuie sa avem in vedere ca in anul I, curriculumul pentru nursing este comun pentru cele doua calificari de Asistent Medical Generalist (AMG) si Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie si Recuperare (BFT), chiar daca se numeste “Tehnici de ingrijire”. In plus, elevii parcurg si patologie medicala (medicina interna, chirurgie, ortopedie si traumatologie s.a.). Speram sa fim cu totii mai flexibili, sa intelegem ca un profesionist de “nota 10” admite colaborarea interdisciplinara. Asistentul medical generalist face, in primul rand, preventie, in comun cu asistentul medical de BFT, care face atat intretinere, cat si recuperare”, ne-a declarat Prof. Olaru Eugenia.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 227

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes