Sărbatorile de iarnă sunt un prilej de bucurie pe care am împărtășit-o și anul acesta, împreună, elevi și profesori de la calificările asistent medical de balneofiziokinetoterapie și asistent medical de farmacie.

Devenită deja tradiție, această zi festivă are menirea de a întări sentimentul apartenenței fiecarui elev la marea familie a Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” și totodată  are o importantă funcție educativă, care asigură un anumit mod de comunicare, de legătură între elevi, indiferent de calificarea pe care o urmează.

Emoțiile pozitive împărtășite contribuie și la consolidarea relației profesor – elev, care nu poate fi limitată doar la procesul de predare – învățare.

Asadar, ne-am pus căciulițele roșii și ne-am amuzat cu un quiz cu tematică inspirată din obiceiurile specifice sărbătorilor de iarnă, dar și din tematica medicală, am provocat elevii să-și împărtășească impresii unii despre alții, să transmită urări și am colindat împreună.

A fost un prilej de a ne cunoaște și în alt context și de a intra în atmosfera magică a sărbătorilor de iarnă.

 

prof. Mariana Bărăscu

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 253

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes