A XX-a ediţie a Săptămânii Educaţiei Globale (Global Education Week – GEW), program facilitat de Centrul Nord – Sud al Consiliului Europei, s-a desfăşurat în perioada 19 – 25 noiembrie 2018, cu tema „Lumea se schimbă, dar noi?” (The world is changing, what about us?) în majoritatea şcolilor şi liceelor din România.

Educația globală (cuprinde educația pentru dezvoltare, educația privind drepturile omului, educația interculturală, educația pentru pace și soluționarea conflictelor), se fundamentează pe înțelegerea problemelor fundamentale ale cetățeniei globale:

conștientizarea trăirii într-o lume globalizată și a rolului nostru ca cetățeni ai acestei lumi; atitudini de respect pentru diversitate și abilități de comunicare interculturală; înțelegerea cauzelor și a efectelor problemelor majore care afectează lumea; oportunități de a concepe și a lua măsuri pentru a face lumea un loc mai echitabil și durabil.

 

„Un grup reprezentativ al şcolii noastre, format din: prof. Aurelia Șova – director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, Ginica Brumă – director program – Fundația Umanistă „Dr. Mioara Mincu”, secretar general al Confederației Naționale a Femeilor din România, prof. Gelu Costache – șef al Catedrei Balneofiziokinetoterapie și Recuperare, prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai și elevii: Vlad Năstase (I C AMG), Gabriel Moise (II C AMG), Maria Tircomnicu (III D AMG) și David Robitu – Buchman (I A BFKT) – a participat la o activitate dedicată elevilor şi profesorilor Școlii Gimnaziale „Dr. Mioara Mincu” din Conțești (jud. Dâmbovița).

 

Prof. Aurelia Șova – director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”: „Este o mare onoare pentru Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” de a contribui la activitățile dedicate Săptămânii Educației Globale. Mulțumim conducerii Şcolii „Dr. Mioara Mincu” şi doamnei prof. Alina Radu, pentru invitația la acest eveniment. Este necesar ca educația pentru sănătate să stea în centrul tuturor acțiunilor noastre. Suntem mândri că în memoria Doamnei Doctor Mioara Mincu am dezvoltat acest parteneriat educațional. Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila”, înființată în anul 1990 de Doctor Mioara Mincu, pregăteşte asistenți medicali, care în acelaşi timp învață să devină şi educatori pentru sănătate. Astăzi, colegii mei, prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai, prof. Gelu Costache şi elevii noștri vă vor învăța cum să preveniți boala şi să vă mențineți sănătatea prin însuşirea şi respectarea regulilor generale de igienă.”

 

Evenimentul a cuprins o suită de prezentări ce au avut drept scop conştientizarea importanţei şi rolului profilaxiei medicale în combaterea îmbolnăvirilor şi în promovarea unui stil de viaţă sanogen.

Astfel, au fost prezentate reguli de igienă generală, reguli de igienă orală, reguli de igienă posturală, de nutriţie şi, nu în ultimul rând, o prezentare şi o analiză a atitudinilor de intoleranţă şi bullying (pe motiv de etnie, aspect fizic, diferenţe de personalitate, diferenţe sociale etc.), de la formele cele mai „uşoare” până la formele mai grave, de agresivitate.

Atât elevii, cât şi profesorii au fost captivaţi şi au primit cu deosebit interes şi entuziasm prezentările făcute de profesorii şi elevii şcolii noastre, participând activ la aceast eveniment, ce se adaugă firesc în şirul activităţilor cuprinse în parteneriatul public – privat semnat între școala noastră și Școala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” din Conțești (jud. Dâmbovița), menit să genereze schimbări pozitive în învățământul din mediul rural.

La finalul activităţii toţi participanţii au primit din partea şcolii noastre rechizite personalizate şi dulciuri.” – a afirmat prof. Cristina Costache.

 

„Săptămâna Educaţiei Globale a devenit o tradiţie în şcolile din toată ţara. Evenimentul, care a durat o săptămână, și-a propus organizarea în fiecare şcoală din comuna Conţeşti a unor activități cu scop educaţional.                                                                                              

Istoria Săptămânii Educaţiei Globale începe în anul 1999, când Consiliul Europei, prin organismul său specializat – Centrul – Nord – Sud, a iniţiat, la Strasbourg, prima Săptămână a Educaţiei Globale. Scopul acestei săptămâni este acela de a promova în statele membre activităţi şcolare dedicate reducerii săraciei și excluderii sociale.

Săptămâna Educaţiei Globale încurajează copiii, tinerii și profesorii să iniţieze activităţi educaţionale în domeniul cetăţeniei globale prin dezbaterea unor teme ca: diversitatea şi inegalitatea, atât la nivel local, cât şi global, respectarea diversităţii și a comunicării interculturale, responsabilitatea asupra propriilor acţiuni, dorința de a face ca lumea să devină un loc mai echitabil și durabil.

 

La Școala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” din Conțești, săptămâna a debutat cu lansarea proiectului „Împreună pentru o lume mai bună!”, desfășurat în colaborare cu Școala Bălteni.        

Marți – 20 noiembrie 2018 – a avut loc activitatea „Dezastre naturale”. Elevii au vizionat prezentări despre impactul oamenilor asupra mediului înconjurător, activități care afectează calitatea mediului și, implicit, calitatea vieții.

Vineri – 23 noiembrie 2018 – am desfășurat, împreună cu partenerii noștri de la Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” din București, o activitate ce a stat sub semnul profilaxiei, a regulilor de igienă și de prim ajutor. Mulțumim întregii echipe participante la acest eveniment!” – prof. Alina Mihaela Radu, responsabil Programe și Proiecte școlare și extrașcolare – Școala „Dr. Mioara Mincu”, Conțești

 

prof. Raluca BRAD

 

foto: Vlad NĂSTASE (clasa I C – AMG)

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 177

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes