Recuperarea medicală

Recuperarea medicală

Este un domeniu căruia i se acordă o atenție din ce în ce mai mare, pe măsura importanței interdisciplinare pe care o deține în cadrul asistenței medicale.

În profilul de țară referitor la sănătatea publică, întocmit în cadrul seriei „State of Health în the EU” (2019), este subliniată importanța extinderilor politicilor de sănătate publică ce vizează:

  • Măsurile de prevenție a degradării precoce a stării de sănătate, instituite de la cele mai mici vârste;
  • Instituirea recuperării precoce a deficitelor funcționale și reintegrarea socio-profesională completă și rapidă;
  • Managementul durerii prin terapii fizicale non-farmacologice;
  • Creșterea calității vieții vârstnicilor.

În profilul de țară referitor la sănătatea publică, întocmit în cadrul seriei „State of Health în the EU” (2019), este subliniată importanța extinderilor politicilor de sănătate publică ce vizează:

  • Măsurile de prevenție a degradării precoce a stării de sănătate, instituite de la cele mai mici vârste;
  • Instituirea recuperării precoce a deficitelor funcționale și reintegrarea socio-profesională completă și rapidă;
  • Managementul durerii prin terapii fizicale non-farmacologice;
  • Creșterea calității vieții vârstnicilor.

În acest context, cererea de angajare pentru asistenții medicali calificați în domeniul balneofiziokinetoterapiei și recuperării este într-o continuă creștere de la an la an, atât în sistemul de sănătate de stat, cât și în cel privat.

Școala noastră, lider în domeniul promovării sănătății și a educației pentru sănătate, cu peste 30 de ani de experiență, oferă tot suportul pentru pregătirea la standarde europene a celor care au vocație și își doresc să îmbrăţișeze această profesie nobilă. Cursurile durează 3 ani, iar din numărul total de ore de pregătire, jumătate sunt alocate practicii în secțiile de recuperare medicală ultramoderne ale clinicilor private și ale celor mai mari spitale bucureștene, partenere ale școlii noastre, pentru învățământul clinic.

DE CE ȘCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ „CAROL DAVILA”?

În stagiile de practică, elevii fac cunoștință cu marea familie a asistenților medicali de balneofiziokinetoterapie și recuperare. Mai întâi, vor înțelege rolul lor în cadrul echipei multidisciplinare de reabilitare medicală, își vor exersa tehnicile de comunicare cu pacienții, vor învăța să utilizeze aparatura medicală înalt tehnologizată. Apoi, sub îndrumarea și supravegherea permanentă a mentorilor de practică, aplică tratamente de recuperare pacienților secțiilor de reabilitare fizică.

Cum beneficiezi de o educație de calitate?

Cadrele didactice ale școlii noastre, specialiști în domeniul reabilitării medicale și cu multă experiență psihopedagogică, dispun de mijloace moderne de predare punând accentul pe abordarea interdisciplinară a conținuturilor educaționale, pe lucrul în echipă și pe experiențe de învățare „hands-on”.

Canalul nostru de Youtube

Echipa Managerială