Joi, 15 .10. 2015

 

„Vizitarea Centrului „Trepte” – Compartimentul de Psihiatrie Comunitară și Reintegrare Psihosocială a Spitalului Clinic de Psihiatrie Dr. Al Obregia a reprezentat  experienţă extrem de emoţionanţă si bogată, atât din punct de vedere profesional cât şi uman. Sunt fericită că am trăit împreună cu oaspeţii noştri momente frumoase, iar încântarea studenților, emoția din ochii lor mi-au transmis,  dincolo de cuvinte, că apreciază la superlativ  modul profesionist,  plin de dragoste și căldură în care personalul medical relaționează cu pacienții aici, în cadrul centrului”, ne spune prof Cristina Costache, care i-a coordonat în această activitate a schimbului ENM pe cei 7 studenţi străini oaspeţi.

 

 

Iată şi mărturiile lor:

 

 

Johanna Hulling:  Mă gândesc că vizita la clinica de psihiatrie a fost interesantă. A fost plăcut să stăm şi să vorbim  cu pacienţii.  Din păcate nu am termen de comparaţie în Suedia, pentru că nu am avut contact încă cu o clinică de psihiatrie. Dar consider că modul lor de funcţionare este bun, cu toate activităţile care se organizează şi faptul că pacienţii pot alege activităţile la care să ia parte.

 

(I think the visit to the psychiatry clinic was interesting. It was nice to sit down and talk to the patients. Sadly I don´t have anything to compare from Sweden because I haven´t experienced a psychiatry clinic yet. But I think the way they work is a good way, with all the activities going on and that patients are able to choose what the patients want to take part in.)

 

 John Lundström: A fost foarte frumos că am putut cunoaşte în fapt mulţi pacienţi şi nu doar să avem un tur al clădirilor. Pacienţii au părut să se bucure de tratament, ceea ce indică faptul că îngrijirea din clinica de psihiatrie funcţionează bine. De asemenea, atmosfera a fost una calmă şi plăcută. Mi-a plăcut că pacienţii sunt implicaţi în numereoase activităţi pe timpul zilei.

 

(It was really nice that we were able to actually meet a lot of patients, not only have a tour around the buildings. The patients seemed to enjoy the treatment which indicates that the psychiatry clinic care is working well. It also was a calm and nice atmosphere. Good to see that the patients are busy with a lot of different activities during the days.)

 

Viktor Gerdin: Mi s-a părut interesant să văd o parte a spitalului Obregia şi să văd cum românii lucrează cu oameni ce au diverse boli mentale. Este încurajator să vezi cum au parte de terapie prin pictură, confecţionarea de brăţări şi alte obiecte. Chiar se poate observa mândria pe care o au realizând aceste lucruri.  N-am văzut prea mult din relaţia dintre personal şi pacienţi, dar cei din urmă păreau calmi şi presupun că acesta este un rezultat al sigurnaţei pe care o simt acolo.

 

(I found it interesting to see a part of the Obregia Hospital and to see how Roumanians work with people that have some kind of mental disorders. To see how they are getting therapy by making paintings, bracelets and other stuff is encouraging. You can really see the pride they have in what they have achieved. We didn’t see much of the connection between the staff and the patients, but the patients seem calm and I guess that is a result of the security that they feel here.)

 

 Micke Österberg: Locul mi s-a părut interesant. Atmosfera a fost plăcută şi relaxată. Interacţiunea dintre personal şi pacienţi a părut una degajată şi naturală.

 

(I found the place interesting. The atmosphere was nice and calming. the interaction between staff and patient seemed to be relax and natural.)

 

 Johanna MaagAm cunoscut acolo mulţi pacienţi şi am avut oportunitatea de a vorbi cu ei. Ei ne-au arătat picturile lor şi i-am simţit că sunt foarte mândri de ele. Părea că activităţile acestea îi fac să se simtă bine. Au avut parte de o zi structurată şi au găsit ajutor  în asistentele medicale care au avut grijă de ei. Vă mulţumim că ne-aţi arătat aceste locuri.

 

(We met there many patients, and had the opportunity to speak with them. They showed us their painting and seemed to be very proud of them. The activities seemed to make fun for them. They had a good structured day and found support in the nurses, who cared for them. Thanks for showing us your places. )

 

Sara Jonsson: Experienţa de a vedea acest centru şi de a întâlni pacienţii a fost minunată. Aveau foarte multe activităţi pe care puteau să le întreprindă, precum pictura şi crearea de tot felul de obiecte care le plac.

 

(It was a great experience to see the place and meet the patients. They get alot of activitys to do, like painting and creating things they like.)

 

 Sarah Breiter: A fost plăcut să văd că se face aici o treabă foarte bună. În ţara mea am lucrat în psihiatrie, dar aici am putut să văd doar o mică parte din activitatea acestui centru din Bucureşti. Dar, din câte mi-am dat seama, totul a părut frumos.

 

(It was fun to see that they are doing a great job. I have been working in psychiatry back home but I only got a small glimpse of the unit in Bucharest. But from what I could tell everything seems really nice.)

{gallery}stories/2015/jurnalenmromania/saptamana2/3{/gallery}

 

 

 __________________

 

 

O vizită la Reşedinţa Victoria


Miercuri, 15 octombrie 2015,
în cadrul schimbului de experienţă ENM, studenţii participanţi,  însoţiţi de prof. Cristina Costache şi prof. Anca Mihai au făcut o vizită la Centrul de asistenţă şi îngrijire pentru persoane vârstnice “ Reşedinţa Victoria”.

După ce staful managerial a făcut o scurtă prezentare a organizării activităților de îngrijire, tratament și recuperare, a regulamentului intern dar și a obiectivelor socio-medicale urmărite cu strictețe în cadrul centrului de îngrijire a vârstnicilor, s-a trecut la vizitarea întregii locații, a saloanelor, prezentându-se dotările medicale și de logistică.

 Interacțiunea studenți-beneficiari a fost surprinzător de vie și plăcută, s-a instalat ușor și rapid o atmosferă relaxată, favorabilă socializării și comunicării.

 Ziua s-a finalizat printr-o surpriză muzicală organizată de elevii școlii noastre, oferită deopotrivă beneficiarilor și studenților străini.

Elevul nostru  Stanca Alin din clasa II D- AMG a destins atmosfera printr-un scurt program muzical, alăturându-i-se și Johanna și Sara, studentele din Suedia și Elveția.

„Putem spune că, a fost o zi frumoasă și interesantă, plină de lucruri și situații noi, din care au putut învață câte ceva și de ce nu , cu amintiri valoroase. Şi ce altă apreciere ar putea egală mărturia unora dintre ei, că Reședința Victoria ar putea fi locul în care să-și petreacă bucuroși bătrânețea!”, a spus prof. Cristina Costache.

Viktor Gerdin: Mi se pare minunat să văd cum personalul centrului are grijă de persoanele în vârstă găzduite aici şi cum se concentrează pe nevoile lor specifice. Bineînţeles, mi-a plăcut finalul întâlnirii, când am dansat împreună cu pacienţii. A fost o minunată metodă de creare a unei stări de comuniune. Am apreciat că personalul s- a asigurat că pacienţii care nu şi-au dorit să danseze au fost respectaţi şi au putu doar să stea şi să se uite. Ca să concluzionez, a fost o experienţă frumoasă pe care o apreciez foarte mult.

(I found it really nice to see how the staff was taking care of the elderly people and how they focused on the specifik needs for all of them.
Of course I enjoyed the ending where we danced together with the patients, it was a great way of community. I appreciated that the staff made sure that the patients who didn’t wanted to dance were respected and could just sit and watch. To summarize it was a positive experience that I value a lot!)

Johana Hulling: Mi-a plăcut atmosfera şi m-am simţit liniştită în timpul şederii. Mi-a plăcut să văd oamenii în vîrstă fiind fericiţi, păreau fericiţi. De asemenea am apreciat felul în care personalul îşi îngrijeşte centrul.

( I liked the atmosphere and I felt calm and relaxed during the stay. I enjoyed seing the elderly people being happy, they seemed happy. I also liked the way the staff took care of their home.)

Sara Breiter: Mi se pare că este important ca bătrânii să se simtă aici, în centru, la fel de confortabil ca la ei acasă. Şi când cineva îşi numeşte centrul ca pe a doua lui casă, confirmă această idee.

I could feel that it is important for you to make the elderly feel at home. And when some of the staff also called the care centre their second home, it confirms the same.

Johanna Maag: A fost un sentiment familial foarte puternic aici la Centrul de îngrijire a vârsticilor, Reşedinţa Victoria. Pacienţii mi-au făcut o impresie plăcută şi păreau foarte fericiţi acolo. A fost plăcut să văd că aveau o grădină afară, unde puteau să stea pentru câteva ore în timpul verii. De asemenea, mi s-a părut că spaţiul din camere era puţin cam mic, unde pacienţii păreau că îşi petrec o mare parte din zi. E doar o părere.

(It was a very warm and family feeling at the Resedinta Victoria elderly care. The patients made a carerful impression to me and looked very pleased with their home. It was also nice to see that you had a garden outside were they could stay for some hours during the summer.  Although, I thought it was a little bit short of space in the rooms, were the patients seemed to be spending a lot of time in during the day. Just a reflection.)

John Lundström: A fost o petrecere frumoasă, mi-a plăcut mult. Toată lumea părea mulţumită de locul unde trăia. Personalul a făcut o treabă minunată şi a interacţionat foarte bine cu vârsticii.

(It was a nice party, I enjoyed it a lot. Everyone seemed very pleased about where they were living. The staff did a great job and interacted in a good way with the elderly people.)

Mikael Österberg:  Atmosfera a fost plăcută şi calmă şi e locul în care mie personal mi-ar plăcea să îmbătrânesc. Interacţiunea dintre personal şi pacienţi pare una relaxată şi naturală. Un lucru pe care l-am observat este lipsa lucrurilor personale din camere.

(The atmosphere was nice and calming, and it is place were I myself would like to grow old. The interaction between the staff and the patients seemed relaxed and natural.  The lack of personal stuff in the rooms was something I noticed too.)

Sara Jonsson: Pare un loc bun pentru a îmbătrăni. Personalul are o relaţie bună cu vârsticii şi poţi să îţi dai seama că tuturor celor de aici le pasă de ei. Toate camerele erau curate şi era un aer proaspăt, era o casă încântătoare.

(It seems to be a good place to grow old in. The staff has a good relationship with the elderly and you can tell that they care about them. All the rooms were clean and fresh, it was a lovely home.)

{gallery}stories/2015/jurnalenmromania/saptamana2/2{/gallery}

 
___________________________________________
Marti, 13 octombrie, doamna profesor Maria Parlog i-a introdus pe elevii din Suedia şi Elveţia în sistemul privat românesc de sănătate. Au vizitat spitalul Medicover şi ne-au declarat că au fost profund impresionaţi de dotările spitalului şi de promptitudinea personalului medical.
Ziua s-a incheiat cu o masă tradiţională alături de elevii şi profesorii ce i-au însoţit în aceste două săptămâni în stagiul de instruire clinică.
 
Miercuri vor vizita Reşedinta Victoria – un centru model de îngrjire a vârstnicilor, coordonaţi de prof. Anca Mihai şi Cristina Costache, iar joi, la Spitalul de Psihiatrie „Al. Obregia” vor fi insotiţi de d-na prof. Cristina Costache.
{gallery}stories/2015/jurnalenmromania/saptamana2/1{/gallery}
___________
Luni, 12 octombrie a.c., studenţii din Suedia şi Elveţia, însoţiţi de prof. Anca Mihai, prof. Rodica Muşat şi elevii noştri: Stanca Alin – Gabriel, Prisacariu Alexandra (II D-AMG) şi Costache Gelu (II B – BFKT), au vizitat secţiile de Ortopedie, Chirurgie, Terapie intensivă şi Clinica de Chirurgie Plastică, Microchirurgie Reconstructivă şi Arsuri ale Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii „Grigore Alexandrescu”. Studenții străini au fost foarte încântați de experiența de azi.
„În urma primei zile a acestei săptămâni petrecute în Spitalul  Clinic de Urgenţă pentru Copii „Grigore Alexandrescu” și în urma feedback-ului “la cald”, pot spune că oaspeţii noştri au apreciat în mod deosebit activitatea pe care au desfăşurat-o. Deși studenții străini nu sunt chiar ușor de impresionat, marea majoritate având stagii de pregătire practică în cele mai bune spitale din țările lor, unii dintre ei chiar făcând voluntariat pe perioada vacanței în spitale și în Serviciul de ambulanță, cu toții au remarcat standardul ridicat (la nivel European) al spitalului, atât în ce priveşte calificarea personalului medical cât și din punct de vedere al organizării şi dotării spațiului, al igienei. Dovadă o stau echipamentele, exemplificarea vie a unui sistem complet de sterilizare la cel mai înalt nivel cu trasee total departajate ale materialelor potențial contaminate și a celor sterilizate, gata de a fi utilizate.
Au observat totodată în relația cadru medical-pacient, grija pentru intimitate și liberul arbitru al pacientului.
Nu în ultimul rând a fost apreciată prezența în saloane a unui personal specializat , calificat în consiliere psihologică și socială, dat fiind faptul că majoritatea cazurilor implică o atenție deosebită, sporită din punct de vedere psihologic și social”, ne-a spus prof. nursing Anca Mihai.
{gallery}stories/2015/jurnalenmromania/saptamana2{/gallery}
 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 169

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes