Grabiti-va! Au ramas doar 2 zile in care va mai puteti inscrie la concursul de selectie pentru Schimbul de experienta in Finlanda, dedicat elevilor de la calificarea BFKT !!! Dosarele se depun la doamna prof. Larisa Banica.

Şcoala noastră a încheiat un acord bilateral cu Hyria Education Ami – Foundation, Amiedu Finlanda, prin care doi elevi ai şcolii noastre din anii I si II, specializarea BALNEOFIZIOKINTETOTERAPIE SI RECUPERARE au posibilitatea să participe la un stagiu de pregătire clinică în Finlanda, în perioada 24.02 – 07.03.2014.

Colaborarea cu fundaţia finlandeză Amiedu a demarat înca de anul trecut, în cadrul unui proiect finanţat prin programul sectorial „Leonardo da Vinci”, când şcoala noastră a găzduit trei studente în stagii practice organizate în spitalele partenere din Bucureşti.

Selecţia candidaţilor care vor participa la stagiul din februarie-martie 2014 va avea loc conform următoarelor criterii:

1. 28 noiembrie – 06 decembrie depunere dosare la prof. Larisa Banică

Conţinut dosar:

– Caracterizare din partea profesorului diriginte,

– Caracterizare din partea profesorului de specialitate,

– Dovezi (diploma, certificate, adeverinţe etc.) ale participării la diferite activităţi şcolare şi extraşcolare,

– CV şi scrisoare de intenţie în limba engleză.

2. 13 decembrie, ora 09.00, biroul ENM (etaj 2, sediul Viitorului nr 161 – 163), sustinerea interviului

Obiectivele urmarite in cadrul interviului:

Pentru anul I :

– limba engleză (nivel conversaţional)

– pregatire de bază şi de specialiate ( vezi link bibliografie)

– motivaţia pentru acceptarea în program

Pentru anul II:

– limba engleză (nivel conversaţional)

– pregatire de bază şi de specialiate ( vezi link bibliografie)

– motivaţia pentru acceptarea în program

3. 16 decembrie

– ora 12.00 afişarea rezultatelor în sediul din Viitorului nr. 161 – 163

– ora 14.00 – 15.00 depunerea contestaţiilor

– ora 17.00 soluţionarea contestaţiilor şi afişarea rezultatelor finale

Perioada de înscriere la concursul de selecţie pentru participarea la stagiul de pregătire clinică din Finlanda se prelungeşte până joi, 12 decembrie a.c., ora 18.00.

Pentru a veni in sprijinul elevilor care doresc sa participe la schimbul de experienta din Finlanda publicam sintezele: „Sistemul osos si articulatiile” si „Sistemul muscular”, necesare in pregatirea de baza pentru concursul de selectie.

Descarcati mai jos sintezele.

SINTEZA-SISTEMUL_OSOS_SI_ARTICULATIILE.pdf
SINTEZA_-_SISTEMUL_MUSCULAR.pdf