Eroii zilelor noastre nu mai sunt doar cei din cărțile de povești sau filme. Eroii sunt printre noi și poartă halate albe. Mulți dintre ei sunt asistenți medicali! Urmează-ți vocația!

Răspunde la întrebările din chestionar și află ce calificare corespunde aptitudinilor tale.

Citiți cu atenție următoarele afirmații. Pentru fiecare dintre ele, notați doar în spațiul marcat una dintre următoarele valori:

0 – nu mi se potriveşte;

1 – mi se potrivește în totalitate;

La sfârșitul testului, adunați valorile pe coloane, în dreptul rubricii TOTAL.

NR. DESCRIEREA COMPORTAMENTULUI A B
1 Se poate spune despre mine ca am doua maini dibace.  •
2 Stiu cum sa spun celorlalti sa faca ceva astfel incat ei sa inteleaga si sa execute.  •
3 Atunci cand prietenii mei au o problema de sanatate, apeleaza la mine.  •
4 Sunt o persoana activa, care iubeste miscarea.  •
5 Se spune despre mine ca observ lucrurile in cele mai mici detalii.  •
6 Observ cu usurinta cand ceilalti nu au o pozitie (postura) corecta a corpului.  •
7 Gasesc usor subiecte de discutie cu persoane necunoscute.  •
8 Ceilalti spun despre mine ca am maini puternice si am sigurata in miscari.  •
9 Actionez atunci cand o persoana are nevoie de ajutor.  •
10 Atunci cand ma implic intr-un proiect, nu ma dau batut pana nu reusesc.  •
11 Am mai multa energie decat ceilalti.  •
12 In comparatie cu ceilalti, ma consider mai rezistent la efort fizic.  •
13 Accept cu usurinta sarcinile date de superiori.  •
14 Atunci cand cunoscutii mei au o problema, ii incurajez sa duca lucrurile la bun sfarsit.  •
15 Desi imi pasa, nu ma pierd in fata suferintei unei persoane accidentate grav.  •
16 Atunci cand lucrez cu un coleg, ii observ mimica si ma adaptez la ceea ce transmite.  •
17 Ceilalti spun despre mine ca resusesc sa improvizez rapid, la nevoie.  •
18 Ca stil de lucru, imi place sa-mi dozez efortul, de la simplu la complicat.  •
19 Atunci cand am o problema, apelez la o multime de prieteni.  •
20 Vreau sa stiu cum sa fac un om sa se recupereze dupa un traumatism.  •

Cel mai mare scor obținut indică aptitudini specifice următoarelor calificări:

PENTRU COLOANA A – ASISTENT MEDICAL GENERALIST:

Felicitări!!!

Ești o persoană activă, sociabilă, mereu aproape de ceilalți, disponibil oricând să le oferi ajutorul. Se spune despre tine că ești priceput în ceea ce întreprinzi și că ai dexteritate. Ai un fin spirit de observație și acționezi imediat, în funcție de situație.

Pentru tine este importantă munca în echipă și în relațiile cu colegii dai dovadă de respect și înțelegere. Situațiile dificile reprezintă reale provocări care îți solicită viteza de reacție.

Ești optimist și încerci să le transmiți și celorlalți o stare de bine. În ceea ce faci, este foarte important să fii organizat și responsabil. Ai o capacitate de muncă peste nivelul mediu și reușești să faci față efortului fizic și psihic ore în șir.

Poți deveni acea persoană care ajută oamenii să depășească situațiile de boală prin profesionalism, răbdare și dăruire!

PENTRU COLOANA B – ASISTENT MEDICAL DE BALNEOFIZIOKINETOTERAPIE:

Felicitari!!!

Esti o persoana dinamica, plina de energie, un mesager al sanatatii prin miscare! Atunci cand lucrezi cu oamenii, ai capacitatea de a-i sustine si incuraja o perioada indelungata, pana la finalul sarcinii de lucru.

Iti place sa ai rezultate concrete, vizibile, ceea ce presupune ca esti perseverent si ai rabdare. Atunci cand vorbesti, folosesti termini precisi, clari si la obiect, astfel incat ceilalti stiu ce au de facut. In activitatile fizice, te remarci prin precizia si forta mainilor. Esti atent la detalii si muncesti foarte mult pentru a obtine rezultatele cele mai bune.

Poti deveni acea persoana care ajuta oamenii ca, dupa ce trec printr-un accident, sa se recupereze si sa reintre in normalitate!