Activitatea de testare gratuită a valorilor tensiunii arteriale și a valorilor glicemiei, organizată de școala noastră luni – 13 mai 2019, în Parcul Obor, a avut un impact foarte mare în rândul populației sectorului 2. Peste 400 de beneficiari ai serviciilor noastre au primit informații și îndrumări referitoare la bolile cardiovasculare, stilul de viață sănătos, măsurile de prevenție a bolilor cardiace și metabolice.
Beneficiarii au fost de toate vârstele și au salutat inițiativa școlii noastre de a oferi aceste servicii în mod gratuit.
Mai mulți tineri au afirmat că doresc să devină asistenți medicali și chiar și-au exprimat dorința de a se înscrie la școala noastră, campania de Admitere fiind în desfășurare.
Au participat peste 20 de elevi ai școlii, de la clasele I C și I D, calificarea asistent medical generalist, care au oferit informații despre profesia de asistent medical, dar și despre oferta educațională.
Astfel, școala noastră a marcat Ziua Mondială a Asistentului Medical, sărbatorită în fiecare an la data de 12 mai, dar și Ziua Națională a Inimii ( 4 mai ). De asemenea, prin organizarea acestui eveniment am venit în folosul comunităţii prin promovarea Educaţiei pentru Sănătate şi oferirea unor servicii medicale gratuite: măsurarea tensiunii arteriale, testarea glicemiei și indicaţii profilactice privind bolile cardiovasculare şi metabolice.
Elevii voluntari ai școlii noastre au fost însoțiți și coordonați de responsabilii activității, prof. Cristina Costache și prof. Anca Mihai, în misiunea nobilă de Educatori pentru sănătate. Coordonatorul activității a fost doamna director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Aurelia Șova.
Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” va organiza în următoarea perioadă și alte activități asemănătoare, impactul și feedbackul primit din partea cetățenilor fiind unul foarte bun.

prof. Cristina Costache