La Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”, proiectul educativ regional „Învățați să ajutați” a debutat cu tema „Stil de viață sanogen”. La activitate au participat elevi ai claselor a XII-a din Colegiul Tehnic „Mihai Bravu”, însoțiți de doamna prof. Gabriela Bojanopol și elevi voluntari ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, din clasele I L, I M și I N, calificarea asistent medical generalist:  Ana Daniela Blogoș, Alexandra Liliana Marin, Mariana Dragomir (Ariașu), Beatrice Ramona Dragomir (I L AMG), Andrei Robert Toma, Iulia Armășelu, Carla Rodica Cojocaru (I N AMG) și Georgiana Olguța Sitaru (I M AMG).

Elevii noștri au fost însoțiți de către doamna prof. Eugenia Petrescu. Echipa de voluntari a prezentat oferta educațională a Școlii Sanitare Postliceale „Carol Davila” și a discutat cu liceenii despre comportamentul necesar unui stil de viață sănătos. Liceenii au identificat comportamente de risc precum: consumul de alcool, droguri, alimentația nesănătoasă, fumatul, sexul neprotejat, stresul și au propus măsuri de prevenire a acestor comportamente. S-a pus accent pe necesitatea unei alimentații adecvate și echilibrate.

Liceenii au avut ocazia de a discuta cu elevii școlii noastre despre o posibilă carieră în sistemul medical și despre avantajele profesiei nobile de asistent medical.

prof. Eugenia Petrescu