Cateva greseli capitale modifica personalitatea pentru tot restul vietii.

Exemplu: certurile, tensiunile in fata copiilor, lasarea copiilor ore in fata televizorului, calculatorului (unor desene agresive, jocuri pline de agresivitate), lasarea copiilor in preajma  unui anturaj nociv sau asa zise ,, bone” fara nici o pregatire ( considerate a veni dintr-un mediu  ,,sanatos”, putinele ore pe care copilul le petrece realmente cu parintii, cu familia, ii modifica capacitatea lui de intelegere reala, de socializare benefica  lipsita de afectiunea celor din jur are capacitati empatice reduse, le modifica treptat abilitatile chiar caracterul, nu respecta reguli morale si sociale ajung chiar la acte antisociale, manifesta cruzime  fata de animale si chiar semeni, iar pedepsele nu au asupra lor nici un efect.Pentru ei sentimentul culpabilitati nu exista, sunt agresivi si lipsiti de moralitate.

Cu cat se intervine mai devreme in corectarea problemelor de comportament ale copilului prin asigurarea unui mediu stabil, cu reguli sociale adegvate, cu atat cresc sansele ca acesti copii sa nu devina o povara, o pata neagra asupra societatii.De multe ori aceste famili nu sunt lipsite de posibilitati materiale.Desi sistemul sanitar beneficiaza de asistenta sociala, medicala comunitatile ordonate nu sunt cunoscute  de aceste echipe. Numai chinezii platesc angajatii din sanatate pentru mentinerea SANATATII si nu pentru numarul de ,, interventii” medicale.

Ce este de facut? Cunoasterea in primul rand, a problemelor comunitatii si rezolvarea lor ,,in echipa”.

Este mult mai usor sa intretii curatenia decat sa cureti rar sau sa ajungi in imposibilitatea de a mai face ceva util si folositor.


Iunie 2010   
Prof. Eugenia Olaru

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 93

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes