Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării (MCID) şi UNESCO, în parteneriat cu Universitatea Politehnica din București (UPB), Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) şi Parlamentul României, au organizat în data de 4 octombrie 2022 conferința cu titlul: „Building a Global Ethical Framework for AI: The UNESCO Recommendation on the Ethics of AI”.

Evenimentul a reunit o gamă largă de specialiști, cadre universitare, cercetători şi reprezentanți ai societății civile, pentru a discuta Recomandarea UNESCO privind etica inteligenței artificiale (IA), primul instrument global de acest tip care identifică riscurile etice legate de inteligența artificială şi capacitatea acesteia de a servi ca instrument global pentru proiectarea, dezvoltarea şi implementarea eticii IA.

Conferinţa s-a axat pe Recomandarea UNESCO ca instrument global pentru proiectarea, dezvoltarea şi implementarea eticii în domeniul inteligenţei artificiale.

În prima parte a avenimentului, moderată de Luciana Morogan, Expert IA, Academia Tehnică Militară „Ferdinand I” au participat:

-Sebastian Burduja, ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării,

-Mihnea Costoiu, rectorul Universităţii Politehnica din Bucureşti,

-Gabriela Ramos, directorul general adjunct al UNESCO pentru Ştiinţe Sociale şi Umaniste,

-Simona Mirela Miculescu, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar, delegat permanent al României pe lângă UNESCO,

-Janina Sitaru, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe,

-Ana-Maria Cătăuţă, Preşedinte Comisia parlamentară comună pentru relaţia cu UNESCO

-Cosmin Enache, prorector al Universităţii de Vest din Timişoara.

Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” București a fost reprezentată în cadrul conferinței de doamna prof. dr. Andreea Csolti, Director adjunct.

Inteligenţa artificială este de fapt matematică avansată. România are o şcoală de matematică excepţională şi, de fapt, unii dintre cei mai buni oameni din lume în domeniile AI şi machine learning sunt români. Asta este realitatea. Dacă luăm strict resursa umană pe care am avea-o la dispoziţie, ar trebui să fim în avangardă. Ceea ce ne mai trebuie este să avem noi aplicabilităţi ale acestor tehnologii şi transferul în tehnologie pentru a dezvolta soluţii esenţiale de inteligenţă artificială care vor contribui la abordarea unora dintre cele mai mari provocări ale lumii. a declarant Sebastian Burduja – ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării.

În cadrul panelului 1: „Modalități de asigurarea a diversității și incluziunii în lumea IA”, moderat de Corina Negrea, jurnalist de știință, au participat:

-Prof. Marc Antoine Dilhac, Prof. asociat Departamentul de Filosofie, Université de Montréal și Catedra CIFAR în etica IA @Mila (Institutul de Inteligență Artificială din Quebec

-Prof. Dietmar Harhoff, Director la Institutul Max Planck pentru Inovare și Concurență;

-Prof. Adina Florea, Vice rector Universitatea Politehnica din București, profesor de Inteligență Artificială

-Andrei Ioniță, Director of Gouvernment Affairs, BitDefender

-Ana Maria Florea, Data AI Expert, IBM România.

În cadrul panelului 2: „De la principii la practică modalități de optimizare a recomandării UNESCO privind IA”, moderat de Dr. Claudiu Lucaci, Profesor de comunicare au participat:

-Prof. Doaa Abu Elyounes, Coordonator de proiect, Secția Științe Sociale și Umane UNESCO și cercetător afiliat la Centrul Berkman Klein pentru Internet și Societate de la Universitatea Harvard

-Prof. David Leslie, Director de Etică și Cercetare în Inovare Responsabilă la Institutul Alan Turing;

-Prof. Emilian Mihailov, Director executiv al Centrului de cercetare în etică aplicată, Universitatea din București, Facultatea de Filosofie;

-Prof. Ștefan Trăușan Matu, Universitatea Politehnica din București, Conducător de doctorat în domeniul inteligenței artificiale;

-Maria Axente, Responsabil AI Lead PwC UK.

Recomandările UNESCO privind etica AI au fost adoptate pe 23 noiembrie 2021. Obiectivele acestei recomandări sunt reprezentate de:

a.să ofere un cadru universal de valori, principii și acțiuni de ghidare a statelor în formularea legislației, politicilor sau altor instrumente ale acestora în ceea ce privește IA, în concordanță cu dreptul internațional;

b.să ghideze acțiunile indivizilor, grupurilor, comunității, instituțiilor și companiilor aparținând sectorului privat să asigure încorporarea eticii în toate etapele ciclului de viață al sistemului AI;

c.să protejeze, promoveze și respecte drepturile omului şi libertățile fundamentale, demnitatea umană şi egalitatea, inclusiv egalitatea de gen; să salvgardeze interesele generațiilor prezente și viitoare; să conserve mediul, biodiversitatea și ecosistemele; și să respecte diversitatea culturală în toate etapele ciclului de viață al sistemului AI;

d.să promoveze dialogul pluralist și multidisciplinar între mai mulți factori de decizie astfel încât să se ajungă la un consens în ceea ce privește problemele etice legate de sistemele AI;

e.să promoveze accesul echitabil la dezvoltare și cunoștințe în domeniul AI și schimbul de beneficii, cu o atenție deosebită nevoilor și contribuțiilor țărilor cu venituri mici și mijlocii, inclusiv țările cel mai puțin dezvoltate, țările în curs de dezvoltare fără ieșire la mare și mici state insulare în curs de dezvoltare.

 

prof. dr. Andreea Csolti

Director adjunct

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 163

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes