O echipă a şcolii noastre, formată din 20 de elevi și prof. Aurelia Șova, director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Eugenia Olaru (membru fondator al Asociaţiei de Nursing din România) şi prof. Mirela Avram, a participat sâmbătă, 11 noiembrie 2017, la Conferința Asociației de Nursing din România cu tema: Calitatea Îngrijirilor.

Două echipe de elevi ai școlii, sub coordonarea doamnei prof. Eugenia Olaru,  au prezenat lucrări în cadrul Conferinței: „Primim ceea ce oferim” și „Prevenția îndepărtează curativul prin MUNCĂ, DĂRUIRE, RESPECT”.

După momentul festiv, au fost prezentate lucrări care au abordat mai multe subiecte, printre care: Relația echipa medicală – pacient, Calitatea pregătirii viitorilor asistenți medicali în interdependență cu calitatea îngrijirilor medicale, Diagnosticele NANDA, e-Health în România, Practica de specialitate – componentă majoră în formarea asistentului medical și alte teme de actualitate.

Conferința A.N.R. a fost un nou prilej de a sublinia importanța asistentului medical în echipa medicală și rolul său independent în realizarea procesului de îngrijire.

 

Mai multe detalii despre Conferința de anul acesta ne-au transmis doamnele prof. Eugenia Olaru și prof. Mirela Avram : 

 

Deschiderea conferinței a fost realizată de preşedintele sociaţiei, doamna Ecaterina Gulie, după care elevi, profesori, asistenţi medicali din Bucureşti, Cluj, Timişoara, Arad, Craiova, Constanţa au prezentat lucrări cu teme interesante şi actuale din activitatea nursing-ului din ţara noastră.

Menţionăm câteva titluri precum: ‘Dezvoltarea profesională continuă’, ‘Competenţa de a diagnostica independent problemele pacientului pe baza cunoştinţelor teoretice şi practice’, ‘Utilizarea diagnosticelor de nursing NANDA I în planurile de îngrijire’, ‘Implementarea planurilor de îngrijire în practica medicală’, ‘Primim ceea ce oferim’, ‘Prevenţia îndepărtează curativul prin muncă, dăruire, respect’, ‘Comunicarea interpersonală, condiţie pentru îngrijirea pacientului cu Diabet zaharat’, ‘Proiectul: Renunţarea la fumat – ‘’Formarea nurselor – lideri în tratarea dependenţei de tutun’’etc.

 

Anul acesta, doamna director prof. Şova Aurelia şi prof. Avram Mirela  au fost alături de doamna profesor Olaru Eugenia, care a coordonat două lucrări, realizate de elevi din clasele I A, I E, I F:

1. „Suntem ceea ce dăruim”

Prezentarea evidenţiază elementele dăruite de asistentul medical în activitatea autonomă pentru păstrarea şi obţinerea stării  de sănătate a omului şi aduce în atenția noastră triunghiul realizat de:

–  Influența factorului psihologic asupra starii de sănătate fizică şi psihică

– Legătura dintre starea de spirit şi organele interne

– Cunoașterea organismului  din punct de vedere anatomic și fiziologic

Elevi: Iordache Narcisa, Ciotea Laura Elena, Ciotea Mihaela Gabriela, Penica Elena

 

2. „Prevenţia îndepărtează curativul prin muncă, daruire, respect”

Stilul de viaţă sănătos este esenţial în promovarea şi menţinerea sănătăţii şi prevenirea îmbolnăvirilor şi rămâne un obiectiv permanent al asistentului medical, indiferent de calificare.

Cercetarea prezentată a fost realizată de elevi din clasele I E si I F şi a vizat două componente: nocivitatea fumatului și importanța micului dejun şi a hidratării corespunzatoare.

Rezultate obţinute au subliniat încă o dată faptul că prin muncă, daruire, respect poţi realiza educaţie şi prevenţie, obţinând conştientizarea respectării unui stil de viață sănătos, cunoscând și evitând factorii de risc.

Elevi: Dan Andreea , Oncescu Pomana Iulia, Torcaru Roxana, Scarlat Mihaela,  Olteanu Gabriela,  Dobre Elena,  Munteanu Raluca”

 

prof. Raluca Brad

 

 

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 480

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes