Concursul „Educație, nu medicație”, ajuns la a IV-a ediție, sub coordonarea doamnei prof. Rodica Mușat, a reunit și în acest an elevii școlii noastre de la toate calificările și din toți anii de studiu.

În debutul activității, doamna prof. Rodica Mușat a apreciat interesul elevilor manifestat față de acest concurs, prin numărul mare de lucrări înscrise. De asemenea, a reamintit concurenților indicatorii de evaluare: corectitudinea și noutatea științifică, stuctura, originalitatea și modul de prezentare. I-a încurajat totodată pe toți participanții să adreseze întrebări clarificatoare.

Tema concursului justifică importanța unei viziuni integratoare a metodelor alternative de terapie, prin accentuarea diversității lor, alături de metodele alopate de tratament.

Lucrările înscrise în concurs s-au dovedit a fi foarte bine documentate, iar modalitatea de prezentare a facilitat celor prezenți în sală, formarea unor reprezentări corecte și concrete asupra a ceea ce înseamnă medicina complementară.

În punctajul acordat, membrii juriului au apreciat în mod deosebit originalitatea, caracterul științific și complexitatea lucrărilor.

PREMIANȚII CONCURSULUI „EDUCAȚIE, NU MEDICAȚIE” – EDIȚIA A IV-A

PREMIUL NUMELE ELEVILOR CLASA PROIECTUL COORDONATOR
LOCUL I PĂUN AURELIA/ COCEA CRISTINA I B AMG TERAPIA GENICĂ PROF. MARIA BALDOVINESCU
LOCUL II COSTACHE MĂDĂLINA/ AMZA CARMEN II A AMF IMPORTANȚA PROBIOTICELOR ÎN DISBIOZA VAGINALĂ PROF. CRISTEA ARINA