Cu ocazia Zilei Mondiale de luptă împotriva Hipertensiunii Arteriale, vineri – 17 mai 2019, elevii Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” au participat la o activitate desfășurată în Parcul Alexandru Ioan Cuza. Astfel, locuitorii capitalei au beneficiat de testarea gratuită a valorilor tensiunii arteriale și glicemiei.

Misiunea școlii noastre este de a pregăti asistentul medical ca EDUCATOR PENTRU SĂNĂTATE, în spiritul valorilor fundamentale ale profesiei: dragostea pentru om, sănătate şi viață, respect pentru profesie, pasiune şi capacitate pentru muncă. Evenimentul desfășurat face parte dintr-o serie de activități organizate sub semnul Educației pentru Sănătate.

Participanții au fost plăcut surprinși de activitate și au primit informații privind importanța monitorizării tensiunii arteriale pentru prevenirea bolilor cardiovasculare.

Activitatea a fost organizată de prof. Natalia Chitic și coordonată de doamna director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Aurelia Șova.

Prof. Natalia Chitic

Prof. Raluca Brad