O şcoală pentru Europa

Promovarea şi implementarea proiectelor de parteneriat şi de mobilitate reprezintă oportunităţi de dezvoltare profesională pentru cadrele didactice şi elevii din şcoala noastră. Numeroasele solicitări de  colaborare cu şcoli similare din ţările europene, în cadrul unui proiect de mobilitate Leonardo da Vinci, sunt dovada rezultatelor obţinute şi experienţelor însuşite prin participarea la activităţile Modulului European de Nursing. Promovarea unor valori europene, dezvoltarea curriculară  şi a capacităţii de comunicare în limbi străine sunt repere importante în demersul de internaţionalizare a şcolii. Urmărind această direcţie, am iniţiat  un proiect şcolar multilateral Comenius –“Health in the middle of the nature”, pentru care avem solicitări de parteneriat cu scoli similare din ţările europene.

Prof. Aurelia Şova